Çelik yapılarda çaprazlı çerçevelerin süneklik düzeyini belirleyen tasarım kuralları
Design rules for determining the ductility level of braced steel frame structures
- Tez No: 142981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİDAN YORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, çelik yapılarda merkezi ve dışmerkez çaprazlı çerçeveler tanımlanmış, bu çerçevelerin süneklik düzeyini belirleyen tasarım kuralları; AİSC'deki (American Instittute of Steel Construction) çelik binalar için depreme dayanıklı tasarım kuralları (1997) ve ABYYHY'deki (Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik - 1998) çelik binalar için depreme dayanıklı tasarım kurallarına bağlı olarak verilmiş ve verilen tasarım kuralları örnek bir yapının farklı çaprazlı çerçevelerle tasarlanmasında uygulanmıştır. Sekiz bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü konu, amaç ve tarifleri kapsar. ikinci bölümde merkezi, üçüncü bölümde dışmerkez çaprazlı çerçevelerin tanımları, şekilleri, tersinir yükleme altındaki davranışları, süneklik düzeyleri tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde AİSC'ye (American Instittute of Steel Construction - 1997), beşinci bölümde ABYYHY'ye (Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Yönetmelik - 1998) göre merkezi ve dışmerkez çaprazlı çerçevelerin süneklik düzeyini belirleyen tasarım kuralları verilmiştir. Altıncı bölümde, emniyet gerilmeleriyle tasarıma ait özel yük birleşimleri, tasarım dayanımları ve gerekli katsayılar verilmiştir. Yedinci bölümde; üç katlı örnek bir yapının tasarımı, merkezi ve iki farklı dışmerkez çaprazlı çerçeve kullamlarak yapılmıştır. Yapısal analiz SAP2000 bilgisayar programı kullamlarak yapılmıştır. Son bölümde, çalışmanın ana özellikleri ve sayısal incelemeden elde edilen sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is presented as a Master of Science Thesis, concentrically and eccentrically braced steel frames are defined, design rules for determining the ductility level of braced steel frame structures are defined with regard to AISC (American Institute of Steel Construction) - seismic provisions for structural steel buildings and AB YYHY (Specification for Structures to be Built in Disaster Areas) - earthquake resistant design requirements for structural steel buildings and design rules are applied to design a steel building with different bracing systems. The first chapter of the study, which is composed of eight chapters, covers the description of the subject, aim and the scope. In the second and third chapters, with respectively concentrically and eccentrically braced frames are defined and their bracing types, cyclic behaviours and ductility levels are described. In the fourth and fifth chapters, design rules for determining the ductility level of concentrically and eccentrically braced steel frames are given with respectively for AISC (American Institute of Steel Construction) and, ABYYHY (Specification for Structures to be Built in Disaster Areas) In the sixth chapter, special loading combination, design strengths and required factors are defined for allowable stress design. In the seventh chapter, a sample steel building with 3 floors is designed with concentrically and eccentrically braced frames. The structural analysis of the building is performed by using SAP2000 computer program. In the last chapter, the main characteristics of the study and evaluation of the numerical results are presented.