Energy of Turkey in 2023
2023 yılında Türkiye'de enerji
- Tez No: 143031
- Danışmanlar: PROF. DR. HASANCAN OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tüm dünya ülkelerinin ekonomik ve teknolojik olarak güçlü olmalarında enerji en temel unsurlardan biridir. Artan nüfus yoğunluğu ile beraber enerji konusuna olan ilgi de bir o kadar artmaktadır. Şu anda sahip olduğumuz enerji kaynaklarına yenilerini ekleyemezsek, sahip olduğumuz bu kaynaklar yakın gelecekte enerji ihtiyacımıza cevap veremeyecekler. Bu çalışma 2023 yılında Türkiye'nin enerji konusundaki vizyonuna yön çizebilmek için hazırlanmıştır. Kıyaslama yapabilmek için hem dünya ülkeleri hem de Türkiye'nin şu andaki durumu karşılaştınlmıştır. Tüm dünyanın şahit olduğu gibi globalleşme bilgi devriminin bir sonucudur. Dünya global bir market pazarı haline geldikçe ekonomik etkenler tarihsel, kültürel ve politik değerlerle birleşip ülkelerin gelecek yüzyıldaki rolünü belirlemektedir. Gelecek yüzyılın ana merkezi bir çok kişinin katıldığı üzere Avrasya'dır. Üretim, komünikasyon ve bilgi teknolojileri alanlarındaki trendlerle beraber Avrupa ve Asya bütünleşip kenetleneceklerdir. Bilindiği gibi Türkiye Avrasya'nın tam merkezinde bulunmaktadır. Gelecek yüzyıl için Türkiye'nin pek çok pozitif tarafları vardır. Kültürel ve coğrafi yapısı, genç nüfusu ve işgücü bu pozitif yanlardan bazılarıdır. Yeni petrol ve gas boru hatları yapım aşamasındadır. Bununla beraber dünyada önem kazanan en önemli iki kaynak olan uranyum ve toryum Türkiye'de bulunmaktadır. Yap-İşlet-Devret ve Yap-İşlet özelleştirme modelleri Türkiye'nin enerji devrimi döneminde çok önemli rol oynamaktadır. Türkiye'nin enerji poliçesi, enerjinin temiz, güvenilir ve ekonomik olarak temini yolundadır. Enerji poliçesi kısa, orta vade ve uzun dönem enerji senaryolarım hesabakatmaktadır. Tüm çabalar kamusal, özel ve yabancı kaynakların yerli enerji üretimine katılımının sağlanması ve yeni yatırımların yapılması yolundadır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important concepts for all countries in the world to be powerful both economically and technologically. Importance on energy topic shows an increase by population growth. If we could not add new energy sources besides known sources in a near future these sources could not meet the demand of the human being. The present thesis was prepared to see the vision of Turkey for 2023. Both energy in the world and Turkey were studied to make a comparison. It is quite certain that globalisation is just one of the results of the information revolution that we are all witnessing in the world. As the world is becoming a global marketplace, economic factories coupled with historical, cultural and political assets shape a country's role for the next millennium. The central stage of the next millennium, many observers agree, will be Eurasia. Given the trends in production, communication and information technologies, Europe and Asia will form an integrated whole, interlinked and interdependent. As you all know, Turkey is at the center of Eurasia. For the next millennium Turkey has many positive sides. Its culture, geography, young nation and young labor force are some of them. New oil and gas pipelines are under construction. Besides, Turkey has reserves of mostly talked energy sources uranium and thorium. Privatization models of Built Operate Own (BOO), Built Operate Transfer (BOT) and Transfer of Operating Rights (TOOR) play an important role in the energy revolution period of Turkey.The Turkish energy policy is mainly concentrated on assurance of energy supply, reliably, sufficiently, in time, in economic and clean terms and in a way to support and orientate the target growth and social developments. In the frame of these subjects, energy planning studies of the country, taking into account of short, medium and long term policies. The government focused its efforts on improvement of domestic production by utilizing public, private and foreign sources and increasing efficiency by rehabilitation and acceleration of existing construction programs to initiate new investments on reasonable accounts.