Direct and sensitizent photoinitiated cationic polymerization by using phenacyl anilinium salts
Fenaçil anilinyum tuzlarının kullanılmasıyla doğrudan ve uyarılmıs olarak başlatılan katyonik fotopolimerizasyon
- Tez No: 143038
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yıllarda endüstriyel alanda geniş uygulamaları olan fotokimyasal katyonik polimerizasyon, serbest radikal polimerizasyondan daha cok ilgi görmektedir. Bu çalışmada yeni bir fenaçilanilinyum tuzu, İV-fenaçil, İV.JV-dimetilanilinyum hekzafloroantimonat, (PDA), sentezlendi ve bu tuz siklohegzen oksit (CHO), butil vinil eter (BVE) ve N-vinilkarbazol (NVC) gibi katyonik polimerleşebilen monomerler için fotobaşlatıcı olarak kullanıldı. Başlama mekanizması, İV-fenaçil, A^,İV-dimetilanilinyum hekzafloroantimonatm ışığı absorplayarak uyanlmış hale gelmesi ve bunun sonucunda C-N bağının hem homolitik hem de heterolitik olarak bölünmesini içermektedir. Doğrudan veya moleküller arası elektron transferi sonucu oluşan fenaçilyum katyonları polimerizasyonu başlatmaktadır. Ayrıca proton tutucu olarak 2,6-di-/-butil-4-metil piridin varlığında CHO monomerinin polimerleşmesi incelenerek mekanizma aydınlatıldı. Fotouyanlmış sistemler için, başlama mekanizmasi oldukça kompekstir. Sonuçlar gösterdi ki, sadece fotouyancılann ışığı absorpladığı dalga boyunda; perilen, antrasen gibi poliaromatik fotouyancılar ve benzofenon gibi aromatik karbonil bileşikleri anilinyum tuzlannı aktive eder. Başlama için önerilen mekanizma, fotouyarıcı ile tuz arasında oluşan komplekse elektron transferi şeklindedir. Redoks potansiyeli ve uyarılma enerjileri kullanılarak yapılan hesaplamalar da önerilen mekanizmayı desteklemektedir. Doğrudan enerji transferinin gerçekleşdiği gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Photoinitiated cationic polymerization is receiving more interest than the corresponding free radical polymerization in recent years. A novel phenacyl anilinium salt, iV-phenacyl, N, Af-dimethylanilinium hexafluoroantimonate, (PDA), was synthesized and used as photoinitiator for cationic polymerization of cyclohexene oxide (CHO), butyl vinyl ether (BVE) and N-vinylcarbazol (NVC). Plausable mechanism of the photoinitiation involves the decay of the excited PDA via both heterolytic and homolytic cleavages of carbon-nitrogen bond. Thus, phenacylium cations form directly or subsequent intermolecular electron transfer, respectively, initiate the polymerization. Further support for the mechanism was obtained by polymerizing CHO in a system containing 2,6-di-?-butyl-4-methyl pyridine, which is known to act as a proton scavenger, the rate of polymerization was not affected. For the photosensitized systems, the mechanism of the initiation is even more complex. The results showed that polyaromatic photosensitizers such as perylene, anthracene, and certain aromatic carbonyl compounds such as benzophenone successfully activated the anilinium salt at the wavelengths where light is absorbed only by the photosensitizers. The plausible mechanism for the initiation was based on the electron transfer within the complex formed between photosensitizer and the salt. The thermodynamical calculations using redox potentials and excitation energies also favoured the proposed mechanism. Direct energy transfer seemed to be unlikely to occur.