Silica gel supported atom transfer radical polymerization of styrene in the presence of oxygen and sodium phenoxide
Stiren'in oksijen ve sodyum fenoksit varlığında silika jel destekli atom transfer radikal polimerizasyonu
  1. Tez No: 143047
  2. Yazar: SERMİN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda radikal polimerizasyon üzerinde kontrol sağlanması büyük önem kazanmıştır. Yeni kontrollü radikal polimerizasyon tekniklerinin gelişmesinde gözle görülür bir büyüme gerçekleşmiştir. Bu tekniklerden biri olan atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP), iyi tanımlanmış yapılı polimerler üretmek için geliştirilmiştir. ATRP'da alkil halojenürler bir geçiş metali katalizör kompleksi tarafından sağlanan sürekli bir redoks reaksiyonu ile radikal üretirler. Tipik bir ATRP genelde oksijensiz ortamda yürütülür, fakat bazı istisnalar vardır. Polimerizasyonun oksijenli ortamda gerçekleştiği sistemler de vardır. Oksijenin bu istenmeyen etkisi fenolik bileşikler kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Fenol türevleri ile polimerizasyon oksijenli ortamda yürütülebilir. ATRP'nun basit deney koşullarına sahip olmasının yanında bazı dezavantajları da vardır. Katalizörün polimerizasyon sonunda ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Bu işlem genellikle polimer çözeltisini kolondan geçirerek yapılır. Filtrasyon işlemi zaman alır ve bir miktar katalizör kaybedilebilir. Bu problemi ortadan kaldırmak için katalizör, uzun işlemler gerektirmeden ortamdan uzaklaştınlabilecek bir katı destek üzerine immobilize edilebilir. Desteklenen katalizör sonraki polimerizasyonlar için tekrar kullanılabilir. Bu çalışmada, sürenin oksijenli ortamda CuC^/amiti katalizörlü ve PhONa'li polimerizasyonu yapılmıştır. Katalizör kompleksi silika jel üzerine desteklenmiş ve tekrar kullanılan katalizörün etkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years one of the major trends in polymer chemistry is to gain control over radical polymerization. Lately there has been a conspicuous growth in the development of new controlled radical polymerization techniques. One of these techniques is ATRP which is desired to produce polymers with well-defined structures. In ATRP an alkyl halide generates radicals by the continuous redox reaction provided by a transition metal catalyst complex. Typical ATRP is usually carried out in the absence of oxygen although there are some exceptions. There are such systems in which polymerization is carried out in the presence of oxygen. The unwanted effect of oxygen can be abolished by phenolic compounds. By using phenolic derivatives polymerization can be carried out under oxygen. As ATRP has simple experimental conditions it also has some disadvantages. The catalyst has to be removed after the polymerization. This is usually done by passing the polymer solution through a column. This filtration process is time demanding and some catalyst can be lost. In order to overcome this problem catalyst can be immobilized on a solid support which can be easily removed without tedious procedures. And ideally the supported can be recycled for further polymerizations. In this work polymerization of styrene mediated by CuC^/amine catalyst and PhONa in the presence of oxygen was studied. The catalyst complex was supported onto silica gel and recycled catalyst activities was investigated.