Synthesis of stars and star copolymers via atom transfer and stable free radical polymerization
Atom transfer ve kararlı serbest radikal polimerizasyonu ile star kopolimerlerin sentezi
- Tez No: 143046
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son yıllarda, iyi tanımlanmış düşük molekül ağırlığı dağılımına sahip polimerlerin sentezinde kontrollü / 'yaşayan' polimerizasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Yaşayan polimerizasyon teknikleri, makromonomer, makrobaşlatıcı, fonksiyonel polimerler, blok ve graft kopolimerler ile yıldız tipli polimerler hazırlanmasına olanak sağlar. Son zamanlarda, yapılan çalışmalar içerisinde yıldız tipli polimerlerin sentezi büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmaların neticesinde yaşayan polimerizasyon tekniklerinin uygulamada iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bu etkinlikler içinde en etkili olanı kararlı serbest radikal polimerizasyonu (SFRP) ve Mtn /Amin ligand kompleks kataliz sistemli atom transfer radikal polimerizasyonudur (ATRP). Her iki yöntemin avantajı ise elde edilen polimerlerin molekül ağırlığı ve uç grubu kontrolünün sağlanmasıdır. Bu çalışmada Stiren (St), ter-butil akrilat (tBA) ve metil metakrilat (MMA) zincirleri içeren yıldız tipli triblok kopolimerlerin sentezi SFRP ve ATRP teknikleri kullanılarak yapıldı. Çalışmada ilk olarak üç fonksiyonlu başlatıcı 2-fenil-2-[ (2,2, 6,6-tetrametil)-l-piperidiniloksi]etil 2,2-bis[metil(2-bromo propionat)]propionat (1), sentezlenmiş ve SFRP-ATRP-ATRP polimerizasyon sıra ile iyi tanımlanmış yıldız tipli blok kopolimer sentezi gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, GPC ve 'H-NMR cihazlarından alınan sonuçlar hedeflenen yıldız tipli polimerlerin başarıyla sentezlendiğini desteklemiştir. Teorik olarak hesaplanan molekül ağırlıklarının deney sonuçlan ile uyumluluğu, dar polidispersiteye sahip kopolimerlerin elde edilmesi çalışmalarımızda kontrollü / 'yaşayan' polimerizasyonun yürüdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the controlled \ 'living' radical polymerizations have been utilized for the synthesis of well-defined, narrow polydispersity polymers. Macromers, macnoinitiators, functional polymers, block and graft copolymers, start-shaped polymers can be synthesized with living polymerization techniques. The field of star polymers has received considerable attention during recent years of the result of these studies, it has been observed that living polymerization techniques give favarouble results. Among this techniques stable free radical polymerization (SFRP) and Mtn \ Ligand catalyst mediated atom transfer radical polymerization (ATRP) are effective methods for the controlled radical polymerizations. One of the advantageous of SFRP and ATRP is that the molecular weight and the chain end functionality can be controlled. In this study, star triblock copolymer consist of styrene (St)-ter-butylacrylate (tBA)- methylmethacrylate (MMA) chains were synthesized via combination of SFRP and ATRP techniques. First, dual (trifunctional) initiator 2-phenyl-2-[ (2,2,6,6- tetramethyl)-l-piperidinlyoxy] ethyl 2,2-bis[methyl (2-bromopropionato)] propionate (4) was synthesized. Second, well-defined star triblock copolymer were obtained via SFRP-ATRP-ATRP route. The unimodal shapes of the traces obtained from GPC (Gel Permeation Chromatography) and 'H-NMR spectrum prove that star-shaped block copolymers were successfully synthesized. The good correlation between determined molecular weight with the calculated one indicates a fully controlled \ 'living' radical polymerizations with yielding star block copolymers with narrow polydispersity.