Nehir enkesitindeki askı malzemesi miktarının bulanık mantık ile modellenmesi
Modelling of suspended sediment yield in a river cross-section using fuzzy logic
  1. Tez No: 143080
  2. Yazar: ÖZGÜR KİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAHAN, PROF. DR. ZEKAİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nehirlerdeki askı malzemesi miktarının doğru tahmini, kirliliğin belirlenmesi, akarsu taşımacılığı, baraj ömrünün tespiti, hidroelektrik teçhizatlarının emniyeti, balıkların yaşamım sürdürmesi, nehrin estetiğinin korunması vb. konularda çok önemlidir. Bununla birlikte katı madde anahtar eğrileri, çoğu tahminlerde iyi sonuçlar vermemelerine rağmen yaygın bir kullanım alanına sahiptirler. Bu çalışmada nehir enkesitindeki askı maddesi miktarının belirlenmesi için katı madde anahtar eğrilerine göre çok daha iyi bir alternatif olarak bulamk mantığa dayalı modeller geliştirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, nehirlerde askı maddesi miktarının belirlenmesinin önemi üzerinde durulmuş ve bu konu ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar irdelenerek anlatılmıştır. Ayrıca yapılan çalışmanın amacı, önemi ve kapsamına değinilmiştir. İkinci bölümde, çalışmada kullanılan bulanık mantık ve diferansiyel evolüsyon teknikleri ayrıntılı olarak anlatılmış, katı madde anahtar eğrisi yöntemine de kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde, kurulan bulanık modellerin USGS (United States Geological Survey) tarafından işletilen iki istasyonun günlük gerçek zaman debi ve askı malzemesi konsantrasyonu verilerine uygulanması ve katı madde anahtar eğrileri ile karşılaştırılması ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, EİE (Elektrik İşleri Etüd İdaresi)'nin işlettiği farklı havzalarda bulunan üç istasyonun sediment verileri kullanılarak bulamk modeller kurulmuş ve EİE'nin bu istasyonlar için kullandığı katı madde anahtar eğrileri ile karşılaştmlrnıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise önerilen bulanık modeller ve katı madde anahtar eğrileri ile elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Ayrıca daha sonra yapılabilecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Correct estimation of sediment volume carried by a river is important with respect to pollution, channel navigability, reservoir filling, hydroelectric-equipment longevity, fish habitat, river aesthetics and scientific interests. Conventional sediment rating curves, however, are not able to provide sufficiently accurate results. In this study, some fuzzy logic based models are developed as a superior alternative to the sediment rating curve technique for determining suspended sediment concentration and yield in river cross-section. First, the importance of determining suspended sediment yield is explained in Chapter I. Second, the literature review about this subject and the purpose and scope of this study is given. In Chapter II, the fuzzy logic and differential evolution used in this study are explained in detail and the sediment rating technique is given briefly. In Chapter III, the application of the fuzzy models to real-time series of river flow and sediment concentration data of two stations, operated by the USGS (United States Geological Survey), and comparison of results to the sediment rating curves are given. In Chapter IV, the fuzzy models are applied to sediment data of three stations, operated by the EIE (Turkey General Directorate of Electrical Power Resources Survey and Development Administration) and compared with the sediment rating curves used by EIE. Results of both techniques, the fuzzy models improved in this study and the sediment-rating curve based on classical logic, are evaluated in Chapter V. In addition, suggestions for future works are also given in this chapter.