Dağardı güneyi (Tavşanlı-Kütahya) ofiyolitinin mineralojik, petrografik ve petrojenetik incelenmesi
Mineralogical, petrographical and petrogenetical study of southern Dağardı (Tavşanlı-Kütahya) ophiolite
  1. Tez No: 143098
  2. Yazar: GÜRKAN BACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ UZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Dağardı Bölgesi ve güneyinde bulunan çalışma alanı, Türlüye' de, Kuzeybatı Anadolu' da İzmir- Ankara Stur Zonu üzerinde yeralmaktadır. Çalışma alanının temelini, düşük dereceli yeşil şist fasiyesinde metamorfizmaya uğramış ve muskovitli kalkşist, serisitli kalkşist, kuvarslı serisit şist, kuvarslı serisitli talk şistten oluşan Eğrigöz Metamorfikleri yeralır. Ofiyolitik melanj (Dağardı Melanjı), Eğrigöz Metamorfikleri' ni bindirmen' olarak üzerler. Ofiyolitik melanj; serpantin şist, mavi şist, yeşil şist, talk şist, radyolarit, kireçtaşlan ve metadiyabaz blok ve parçalarından oluşur. Ofiyolitik melanj üzerine ultrabazik birim bindirmeli olarak gelir. Ultrabazik birim; serpantinleşmiş tektonik harzburjit, serpantinleşmiş dunit, serpantinit, dolerit, diyabaz daykları ve kromit ile manyezit cevherleşmelerinden oluşmaktadır. Bölge genelinde ofiyolitik kayaçlann yerleşim yaşı Senomaniyen-Mastrihtiyen (Üst Kretase) olarak kabul edilmektedîr. Otokton, masif, kaim tabakalı, mikritik kireçtaşlan (Gürepınar Kireçtaşlan), muhtemelen Mastrihtiyen sonu, Pateosen aralığında, ofiyolitik kayaçlar ve Eğrigöz Metamorfikleri üzerine açısal uyumsuz olarak gelmişlerdir. Eğrigöz Graniti muhtemelen Oligosen ve Miyosen boyunca Ege' nin K-G yönlü gerilim rejimiyle ilişkili olarak gelişmiş genç bir granittir. Eğrigöz Graniti, ofiyolitik kayaçlan, Eğrigöz Metamorfikleri' ni ve kireçtaşlarını keserek batolit olarak yerleşmiştir. Neojen yaşlı volkanosedimanter kayaçlar, Ultrabazik Birim, Ofiyolitik Melanj ve kısmende kireçtaşlan üzerine açısal duyumsuzlukla gelmişlerdir. Mineralojik ve petrografik incelemelerden ultrabazik bjrim, Ofiyolitik melanj, Eğrigöz Graniti ve Eğrigöz Metamorfikleri' ne aft kayaçlar mineralojik, petrografik ve dokusal özellikleri açısından smıflandınlmıştır. Bu sınıflandırma sonucuna göre kabaca; ultrabazik birimde; serpantinleşmiş tektonik harzburjitler, serpantinleşmiş dunitler, serpantinitler, dolaritler ve spilitik diyabazlar. Ofiyolitik melanj' da değişik şist türleri (yeşil şist, mavi şist, serpantin şist, talk şist, radyolarit şist, kalkşistler), bazik lavlar (spilitik mikrolitik ve spiljtik hyatomikrolitik), diyabazlar (spilitik ve metadiyabazlar) ve diyabaz, kireçtaşı blokları yerahr. Eğrigöz Granitleri' nde düşük dereceli sferolitik-mikrografik ve mikropegmatitik dokulu mikrogranitler, granofirler ve MpidiyomorÇ subalkali granitler ayırtlanmıştır. Eğrigöz Metamorfiklerinde ise, değişik türde yeşil şistler (muskovitli kalkşist, serisitli kalkşist, kuvarslı serisit şist, kuvarslı serisitli talk şist) ayırtlanmıştır. Ofiyolitik kayaçlar, spilitik diyabazlar ve metadiyabazlar, mineralojik, petrografik, jeokimyasal ve saha özellikleri açısından okyanus ortası sut ortamı özelliği gösterirler. Mavi şistlerde glokofan ve lavsonitin varlığı, bu şistlerin dalım (dalma- batma) olayları sırasında, başlangıç YB/DS metamorfizması etkisinde kaldıklarım gösterir ve bu durum, yaklaşık 6±2 km. basınç, 200-250 °C sıcaklık ve 15-20 km. derinlik koşullan gerektirir.Gerek ultrabazik ve gerekse bazik lav ve diyabaz örneklerinin kimyasal analiz sonuçlarından, ilksel manto kaynağının %3-15' lik tüketimi ve az oranda kısmi ergimesiyle geliştikleri ve N-MORB, E-MORB, OIB-T ve A, özelliklerinde oldukları belirlenmiştir. CIPW sonuçlarına göre, bazik lav ve diyabazlar, kuvarslı toleyit, olivinli toleyit ve az oranda alkali yönelim özelliği sunarlar. Kromit örneklerinin mikroprob analiz sonuçlarından yüksek kromlu ve demir içerikli, genelde ferrik kromit tipinde oldukları belirlenmiştir. Dağardı Kromit Madeni örnekleri derin manto kökenli, kromlu ve demirli, Taşlıdağ Madeni örnekleri sığ manto kökenli, alûminyumlu kromit özelliğindedir. Genel saha ve jeokimyasal özellikleri açısından kromitler, Alpin tip, podiform kromit özeüiğindedirler ve okyanus ortası sırt ortamı oluşum özelliği gösterirler. Ofiyolitik kayaçlar, Neotetis' in kuzey kolunun kapanmasına bağlı olarak, bölgesel metamorfîzma koşullarında yeşil şist ve YB/DS metamorfizmasına uğramış, sonra güneye doğru ofiyolit dilimleri halinde, kıtaya (Anatolidler' in kuzeyi) bindirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is in Dagardi Region and its southern zone, located in Izmir-Ankara Sture Zone in Northwest Anatolia, Turkey. In basement of the study area, Egrigöz Metamorphic rocks affected of low degree green schist metamorphism, consisted of muscovite-calk sichist, serisite-calk schist, quartz-serisite schist» quvars-serisite-talk schist, are found. Ophiolitic melange (Dagardi Melange) tectonically overlies Egrigöz Metamorpics by thrusting. Ophiolitic melange consists of serpentine schists, blue schists, green schists, talc schists, radiolarites, the block fragments of metadiabase and limestones. The ultrabasic unit tectonically overlies the ophiolitic melange and consists of serpantinized tectonic harzburgite, serpantinized dunite, serpentinite and diabase, dolerite dikes, and chromite, magnesite ores. In the region the emplacement age of the ophioKtic rocks are estimated from Senomaniyen to Maastrichtian. Outochton, massive and thick layered, micritic limestones (Gûrepinar Limestones) tectonically overlie the ophiolitic rocks, Egrigöz Metamorphics by an angular unconformably probably during the age of Maastrictian to Paleosen. Egrigöz Granite formed and intruded, associated with the N-S directioned tensional regime of Aegan region probably between Oligosen-Miocene. It cut Egrigöz Metamorphics and outhocton limestones, emplaced as a batolite. Neogen aged volcanosedimentary rocks directly overlie the ultrabasic unit, ophiolitic melange and partially limestones (outochtone) as an angular unconformity. From the mineralogical and perrographical studies, ultrabasic units, ophiolitic melange, Egrigöz Granite and Egrigöz Metamorphics are classified mineralogically, petrographically and texturaUy. This classification results are seen roughly as follows; serpantinized tectonic harzburgites, serpantinized dunttes, serpantinhes, dolerites and spilitized diabases wihin the ultrabasic unit, different type schists (green schists, blueschists, serpentine and talc schists, radiolorites, calcschists, basic lavas (spilitic microlitics and spilitic hyatomicroKtics) diabases (sphilitics and metadibases) within the ophiolitic melange, spheroUtic-micrographic and micropegmatitic textured microgranites, granophyries and hipydiomorph subalkaline granites within the Egrigöz Granite, low degree of different type green schists ( muscovite calk sichist, serisite calk schist, quartz serisite sehist, quartz serisite talk schist) within the Egrigöz Metamorphics. Ophiolitic rocks, spilitic diabases and metadiabases indicate the middle ocean ridge region properties with respect to their mineralogical, petrographical geochemical and field datas. Glaucophane and lawsonite existence within the blue schsits, show us, that schists iad been undergone HP/LT metamorphism during the subduction process and necessity of 6fc2 kb. pressure, 200-250 DC temperature and depth of 15-20 km. in conditions.From the results of the chemical analyses of ultrabasic rock, basic lava and diabase rock patterns, formation of all rocks consist of 3-5 % percentage of mante depletion and low melting degree and have N-MORB, E-MORB, OIB-T and A properties determined. From the results of the CIPW parametres, the basic lavas, diabases show quartz tholeiitic, olivine tholeiitic and less amount of alkaline oriented character. From the microprobe analyses of the chromite patterns, it was determined that the chromites have high value of iron and chromium content and generally ferric chromite in type. Dagardi Mine's chromites show deep mantle origin chrommium and iron bearing type, Taslidag Mine's chromites show shallow mantle origin and aluminous bearing type chemical properties. Properties of chromites show the Alpin and podiform type in respect to general field apperance and geochemically comment. Ophiolitic rocks had undergone HP/LT metamorphism in the region of the northern branch of Neotethys and soon after overthrusting to the continent located at the south (North of Anatolian) by ophiolitic slabs.