The study on performance enhancement of Kirkuk gas power plant
- Tez No: 796820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mevcut araştırma, Kerkük gaz santralinde bulunan 288 MW çıkış gücü tasarımına sahip Siemens gaz türbini tipi SGT5-4000F'nin performansını iyileştirmeye yönelik teorik bir çalışmayı içermektedir. Bu çalışma, mühendislik denklem çözücüsü EES kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk ana bölüm, basit çevrimli gaz türbini SCGT'nin dış ortam sıcaklığında 10°C'den 55°C'ye yükseltilen performansını değerlendiren bir çalışmadır. Elde edilen sonuçlar, kompresöre giren hava kütle debisinin %9,29 ve hava yoğunluğunun %9,29 oranında azalması nedeniyle çıkış gücünün %8,37 ve ısıl veriminin %9,98 azaldığını göstermektedir. Özgül yakıt tüketim oranı SFC ise %10,55 oranında artmaktadır. İkinci ana kısım, kombine çevrim santrali CCPP uygulamasını içermektedir. Buhar türbini ile 168MW ek çıkış gücü elde edilen sonuçlar. CCPP'nin genel termal verimliliği %61,91 oranında artar. SFC'de ise ek yanma olmadığı için sabit kalır. Üçüncü ana bölüm, buhar türbininden geçmeden önce yanma odasında buhar enjeksiyonu ile CCPP uygulamasını içerir. Sonuçlar, CCPP'nin çıkış gücünün %17,52 arttığını gösteriyor. SCGT'nin ısıl verimi ise %6 buhar enjeksiyon oranında %15,05 artmaktadır. Son olarak, yanma odasında buhar enjeksiyonlu CCPP uygulamasının, çıkış gücü açısından buhar enjeksiyonsuz CCPP'ye kıyasla performansını olumlu yönde etkilediği ve iyileştirdiği, ayrıca egzozla dağılan atık ısı enerjisini azalttığı sonucuna varılmıştır. dış ortama gazlar.
Özet (Çeviri)
The current research includes a theoretical study to improve the performance of Siemens gas turbine type SGT5-4000F with output power design 288MW, which is located in Kirkuk gas power plant. This study has been conducted by using engineering equation solver EES. This research includes three major parts. The first major part is a study that is evaluating the performance simple cycle gas turbine SCGT at an increase external ambient temperature from 10°C to 55°C. The results obtained shows that output power and thermal efficiency decrease by 8.37%, and 9.98% respectively due to decreasing air mass flow rate entering the compressor by 9.29% and air density by 9.29%. As far as specific fuel consumption rate SFC is concerned, it increases by 10.55%. The second major part includes application of combined cycle power plant CCPP. The results obtaining of an additional output power of 168MW by means of steam turbine. Overall thermal efficiency of CCPP increases by 61.91%. As for SFC, itis remains constant because there is no additional burning. The third main part includes application CCPP with steam injection in the combustion chamber before passing through steam turbine. Results show increase the output power of CCPP by 17.52%. As for the thermal efficiency of SCGT increases by 15.05% at steam injection rate 6%. Finally, it is concluded that the application CCPP with steam injection in combustion chamber, positively effects and improve performance of CCPP in comparison with the one that is without steam injection in terms of the output power, also reducing the waste heat energy dissipated with the exhaust gases to external environment.