Investigation of air bubble motion in counter-current water flow conditions
Ters yönlü su akış koşullarında hava kabarcığı hareketinin incelenmesi
  1. Tez No: 143630
  2. Yazar: UĞUR BEZDEGÜMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YEŞİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, düşey yöndeki bir boru içerisinde ve ters yönlü su akış koşullarında hava kabarcıklarının hareketleri deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla bir test düzeneği tasarımlanmış ve kurulmuştur. Özel olarak tasarımlanmış ve imal edilmiş şırıngalarla oluşturulan ve çaplan 3.0-4.8 mm aralığında değişen hava kabarcıklarının hareket görüntüleri bir siyah-beyaz kamera, bir görüntü yakalama kartı ve bilgisayar kullanılarak kaydedilmiştir. Kaydolan video görüntüleri, çalışmanın amaçlan çerçevesinde ihtiyaç duyulan verileri elde etmek amacıyla işlenmiştir. Çalışmanın amacı kabarcık eksenel hızı ve - kabarcık direnç katsayısı değişiminin kabarcık eşdeğer çapı, su akış hızı ve ilgili boyutsuz sayıların (Reynolds, Re; Eötvös, Eo; ve Weber, We) fonksiyonu olarak belirlenmesi ve kabarcık şekilleri ile kabarcıkların izlediği yolların incelenmesidir. Kabarcık hareketi, referans olarak alınan“durgun su koşulu”na ilaveten altı farklı ters yönlü su akış koşulunda (6,5 cm/sn, 7,9 cm/sn, 10,5 cm/sn, 12,9 cm/sn, 15,4 cm/sn, ve 18,2 cm/sn) incelenmiştir. Kabarcık hareketi yönü yukarı, su akış yönü aşağıya doğrudur (ters yönlü akış). Deneylerde damıtık su kullanılmıştır. Bu tez çalışmasının durgun su koşullan için olan bölümü literatürde bulunan önceki teorik ve deneysel çalışmalarla iyi bir uyum göstermektedir. Çalışılmış kabarcık çapı aralığında; belirli bir kabarcık çapı için kabarcık ortalama göreceli hızının ters yönlü su akış koşullarında durgun su koşuluna nazaran daha düşük olduğu görülmüş ve belirli bir kabarcık çapı için direnç katsayısı değerleri durgun su koşuluna nazaran daha yüksek bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Hava kabarcığı Kabarcık hareketi Kabarcık hızı Kabarcık direnç katsayısı Ters yönlü akış koşulu
Özet (Çeviri)
In this thesis study, air bubble motion in counter-current water flow conditions in a vertical pipe is investigated experimentally. For this purpose, a test set-up was designed and constructed. Images of motions of single bubbles, having different diameters in the range of 3.0-4.8 mm, generated by specially designed bubble injectors were recorded by using a monochrome camera, an image capture card and a PC. Recorded video images were processed to obtain the necessary data for the purpose of the study. The purpose of the study is to determine - bubble axial velocity and - bubble drag coefficient variation as a function of the equivalent bubble diameter, water flow velocity and related dimensionless numbers; Reynolds, Re; Eötvös, Eo; and Weber, We, and is to investigate the bubble shapes and bubble travel paths. Bubble behaviour was investigated at six different counter-current water flow velocities (6.5 cm/s, 7.9 cm/s, 10.5 cm/s, 12.9 cm/s, 15.4 cm/s, and 18.2 cm/s) in addition to stagnant water condition which is taken as the reference case. The direction of the bubble motion is upwards and the direction of the water flow is downwards (i.e. counter-current). Distilled water was used in the experiments. The results of this thesis study for the stagnant water condition have shown good consistency with the previous theoretical and experimental studies found in the literature. For the studied range of bubble diameters, it is observed that the bubble average relative velocity for a certain bubble diameter is less under counter-current water flow conditions than that under stagnant water condition and the drag coefficient values for a certain bubble diameter is higher under counter-current water flow conditions than those under stagnant water condition.