Effectiveness of constructivist approach on students' understanding of chemical bonding concepts
Yapılandırıcı yaklaşımın öğrencilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramları anlamalarına etkisi
- Tez No: 143656
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı yapılandıncı yaklaşımın dokuzuncu sınıf öğrencilerinin kimyasal bağlarla ilglili kavramları anlamalarına etkisini geleneksel yöntem ile karşılaştırmaktır. Aynı zamanda, öğretim yönteminin öğrencilerin kimya dersine yönelik tutumlarına etkisi ve cinsiyet farkının öğrencilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramları anlamalarına etkisi de araştırılmıştır. Bu çalışma ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi 'nde 2000-2001 bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, aynı kimya öğretmeninin iki ayrı dokuzuncu sınıfındaki kırkiki öğrenci katılmıştır. Sınıflar kontrol grubu ve deney grubu olarak rastgele seçilmiştir. Kontrol grubunda geleneksel yöntem kullanılırken deney grubunda yapılandıncı yaklaşım kullanılmıştır. Öğrecilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramları anlama düzeylerini ölçmek için Kimyasal Bağlar Kavram Testi her iki gruba on-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Ek olarak, öğrencilerin kimya dersine yönelik tutumlarını belirlemek için Kimya Dersi Tutum Ölçeği ve bilimsel işlem becerilerini belirlemek için Bilimsel İşlem Beceri Testi her iki gruba da uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri ortak değişkenli varyans analizi (ANCOVA) ve iki yönlü çok değişkenli varyans analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar yapılandıncı yaklaşımın kimyasal bağlarla ilgili kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu ve kimya dersine yönelik daha olumlu tutuma yol açtığını göstermiştir. Bilimsel işlem becerisinin de öğrencilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramlari anlamanna istatiksel olarak anlamlı katkısı olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, cinsiyet farkının kimyasal bağlar konusunu anlama ve kimya dersine yönelik tutuma bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kavram Yanılgısı, Yapılandıncı Yaklaşım, Geleneksel Yöntem, Kimyasal Bağlar, Kimya Dersi Tutum Ölçeği, Bilimsel İşlem Becerisi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to compare the effectiveness of instruction based on constructivist approach over traditionally designed chemistry instruction on ninth grade students' understanding of chemical bonding concepts. In addition, the effect of instruction on students' attitude toward chemistry as a school subject and the effect of gender difference on understanding of chemical bonding concepts were investigated. Forty-two ninth grade students from two classes of a chemistry course taught by the same teacher in METU Development Foundation Private School 2000-2001 spring semester were enrolled in the study. The classes were randomly assigned as control and experimental groups. Students in the control group were instructed by traditionally designed chemistry instruction whereas students in the experimental group were taught by the instruction based on constructivist approach. Chemical Bonding Concept Test was administered to both groups as a pre-test and post-test in order to assess their understanding of concepts related to chemical bonding. Students were also given Attitude Scale Toward Chemistry as a School Subject at the beginning and end of the study to determine their attitudes and Science Process Skill Test at the beginning of the study to measure their science process skills. The hypotheses were tested by using analysis of covariance (ANCOVA) and two-way analysis of variance (ANOVA). The results indicated that instruction based on constructivist approach caused a significantly better acquisition of scientific conceptions related to chemical bonding and produced significantly higher positive attitudes toward chemistry as a school subject than the traditionally designed chemistry instruction. In addition, science process skill was a strong predictor in understanding the concepts related to chemical bonding. On the other hand, no significant effect of gender difference on understanding the concepts about chemical bonding and students' attitudes toward chemistry as a school subject was found.KEYWORDS: Misconception, Constructivist Approach, Traditionally Designed Chemistry Instruction, Chemical Bonding, Attitude Towards Chemistry as a School Subject, Science Process Skill.