A maturity-model based approach for acquisitionof software-intensive systems in Turkish armed forces
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yazılım yoğunluklu sistemlerin tedariğinde olgunluk tabanlı model yaklaşımı
  1. Tez No: 143694
  2. Yazar: TAYFUN KARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DEMİRÖRS, DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünyanın globalleşme sürecine girmesiyle birlikte, ülkelerin ekonomik durumlarının yanı sıra askeri güçleri de bir değişim içine girmiştir. Özellikle son yıllarda klasik savaşlar yerlerini teknoloji savaşma bırakmaktadır. Bu değişimin tetikleyicileri bilgisayarlar ve yazılımlardır. Bilindiği üzere yazılımlar günümüzde buzdolabından karmaşık silah sistemlerine kadar bir çok yerde kullanılmaktadır. Bunun yanısıra uzman sistemler, karar destek sistemleri ve yönetim sistemlerinde de sistemin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu değişimlerin ışığında Türk Silahlı Kuvvetleri de birliklerini bu teknolojik değişikliklere adapte edebilmek için modernizasyon çalışmaları yapmaktadır. Bu kapsamda yeni teknolojiler tedarik etmekte ve geliştirmektedir. Tedarik sürecinde yönetimsel, yasal ve işleyimsel gibi bazı zorluklarla karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda yeni bir proje geliştirmek büyük para kaynağı ve zaman gerektirmektedir. Bu sebeple bu tip projelerde hata oranı olabildiğince en alt seviyelere indirilmelidir. Bu çalışmada yazılım yoğunluklu sistem tedariğinin temel prensipleri incelenmiş ve bazı yazılım tedariği süreci modelleri - The 5000 Model (DoD tedarik yaşam döngüsü süreci), IEEE Std 1062:1998 (Yazılım Tedariği için Tavsiye Uygulamalar), The ASSIST Method (Küçük Girişimciler İçin Bilgi Teknolojileri Tedarik Kılavuzu), SA-CMM VI. 03 (Yazılım Tedarik Yeteneği Olgunluk Modeli) - gözden geçirilerek birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda Türk Silahjlı kuvvetlerinde kullanılan yazılım yoğunluklu tedarik süreci, dezavantajları ve ihtiyaçları göz önüne alınarak incelenmiştir. Sonuç olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine incelenen modellerin ışığı altında, bir olgunluk model süreci önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELERrKüresel, teknolojik savaş, yazılım yoğunluklu sistem tedarik süreci, The 5000 Model, IEEE Std 1062:1998, The ASSIST Method, SA- CMMV1.03.
Özet (Çeviri)
Since the world is bound to a global process; not only the economic states of nations, but also the military forces are affected. Especially in the last decade, battles are far beyond the conventional struggles, but they constitute a technological war. The trigger of this change is computers and software. As known today software is used in products ranging from refrigerators to complex weapon systems. In addition, it is used as a part of expert systems, decision support systems and management systems. In the light of these technological changes, Turkish Armed Forces (TuAF) is bound to modernize its units to adapt the new technologies. In this scope new technologies are acquired and developed. During acquisition process TuAF encounter some difficulties involving management, legal, business issues. At the same time developing a new project entails a huge amount of financial resource and time. So the error rate of these projects must be minimized. In this study, the main principles of the software-intensive system acquisition process are reviewed. And some software acquisition process models including The 5000 Model (DoD acquisition life cycle), IEEE Std 1062:1998 (IEEE Recommended Practice for Software Acquisition), The ASSIST Method (IT Purchasing Guidebook for Small Enterprises), SA-CMM VI. 03 (Software Acquisition Capability Maturity Model) are discussed and compared with each other. Also the existing system which is used in TuAF for acquiring software intensive systems is studied, especially in the light of its drawbacks and needs. Eventually, a maturity model approach for acquisition in the light of approved international recommendations and models is proposed.KEYWORDS: Global, technological war, software intensive systems acquisition process, The 5000 Model, IEEE Std 1062:1998, The ASSIST Method, SA-CMMV1.03.