Milli Mücadele romanında kadın tipleri
A Woman types in the war of independence
- Tez No: 143712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Kurtuluş Savaşı, tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Bu savaşta Türk milleti, kadını, erkeği, çocuğu, yaşlısıyla düşmana karşı mücadele vermiştir. Kurtuluş Savaşı, edebiyatımızda birçok şiire, hikâyeye, romana ilham kaynağı olmuştur. İncelediğimiz on beş roman, Kurtuluş Savaşı'nın çeşitli yön ve evrelerini anlatmaktadır. Bu romanlarda kadınlara olumlu ve olumsuz şekillerde yer verilmektedir. Sırtında mermi taşıyan, varını yoğunu hatta canını vatana feda eden olumlu kadın tiplerinin yanında; yabancı hayranı, bilinçsiz, millî ve manevî değerlerden yoksun olumsuz kadın tipleri de çizilmiştir. Sonuç olarak diyebiliriz ki; incelediğimiz romanlarda askerî, sağlık, lojistik ve benzeri alanlarda düşmana karşı verilen mücadeleye katkı sağlayan vatansever kadın tipleri ve kozmopolit, düşmana karşı verilen direnişin karşısında olan olumsuz kadın tipleri vardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish war of Independence, has an important role in our history. In this, war, all Turkish people, include woman, man, children, yougnand old, has fought against enemy. Independence war of Turkish Republic, has been an inspiration source for our literature. Lots of novel, story, poem has been written according to this perfect Independence War. This study, we studied on 15 novels. In these novels, which are examined in our study, tell us Turkish war of Independence with different ways. In these novels, woman had been told us sometimes positive point of view and sometimes opposite. Although the woman, who can do everytihgn for own values and homeland; it had been told another woman type who is far off the values, beliefs. Consequence, we can say that, in our studied novels, patriot woman type and cosmopolitan, antagonistic woman type werecompared in such areas like military, logistics, health.