Batı'da veTürkiye'da fikri hakların gelişim süreci ve günümüzdeki durumu
Development process and today's position of the rights on intellectual works
  1. Tez No: 143726
  2. Yazar: ÖZGÜR SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Batı 'da ve Türkiye'de Fikri Hakların Gelişim Süreci ve Günümüzdeki Durumu başlıklı bu tez çalışması, fikri haklar konusunda okuyucuyu bilinçlendirmek, Batı'da ve Türkiye'de gelişim sürecim ve Türkiye'de korumanın boyutlarım açıklığa kavuşturmak, fikri hak ihlallerine karşı mücadelede uygulamada yaşanan sorunları dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak amacım taşımaktadır. Bu tez çalışmasında yanıtı aranan temel sorular şunlardır: Fikri haklara sağlanan korumanın, özelde yaratıcı fikri emek, genelde ise toplumsal ve kültürel yaşam için taşıdığı önem nedir? Batı'da fikri hakların gelişimi hangi aşamalardan geçmiştir? Türkiye'de, geçmişten günümüze fikri hakların korunmasına yönelik olarak hangi adımlar atılmıştır? Bugün, Türkiye'de yoğun olarak hissedilen korsanlık ve taklitçilik gibi fikri hak ihlallerinin hukuki düzenlemelere karşın varlığını sürdürebilmesinin nedenleri nelerdir? Hak ihlallerine karşı mücadelede hangi adımlar atılmalıdır? 147
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Master's Thesis, titled Development Process and Today 's Position of he Rights on Intellectual Works in the West and Turkey, was prepared to render the reader conscious about the rights on intellectual works, to clarify the development process of the rights in the West and Turkey, to clarify dimensions of the protection and problems faced in struggle to the violation of the rights and to propose solutions about the problems in Turkey. Main questions answered in the thesis are as follows: What is the importance of the protection of the rights for the creative intellectual labour at special and for the social and cultural life in general? In which development process have the rights passed in the West? Which steps have been taken for the protection of the rights in Turkey? Today, What are the reasons of the violations of the rights like counterfeiting and piracy in spite of the legal arrangements and which steps must be taken in practice against the violations in Turkey? 148