Gabriel Marcel'de bağlanma
Engagement in Gabriel Marcel's philosophy
- Tez No: 143735
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜRSOY, PROF. DR. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET“Gabriel Marcel'de Bağlanma”adını taşıyan bu çalışmada, Marcel felsefesi içinde“bağlanma”mn anlamı ve bu anlamın felsefe açısından getireceği yeni boyut ele alınmıştır. Marcel, var olmak birlikte-var olmaktır diyerek var olmaya yeni bir anlam yüklemiş ve bu birlikte oluşu da“bağlanma”açısından değerlendirmiştir. Bu bakımdan Marcel, felsefe tarihi açısından bakıldığında yeni ve özgün bir insan tanımı ile karşımıza çıkmaktadır. İnsan, bağlanarak varolandır Marcel'e göre. Ayrıca Marcel'in bağlanma dediği şey de yine kendine özgü ve yeni bir anlamlandırma biçimidir. Bu anlamlandırma çerçevesinde, insan var oluşu kendi anlamını Mutlak Sen'e olan bağlanmasında bulur. Bu, önce sen'e daha sonra Mutlak Sen'e karşı olan“bağlanma”hareketi, Marcel felsefesinin de hareket noktasıdır. Aynı zamanda nihai noktasıdır. Bağlanma'nın Marcel'ci anlamı gözönüne alındığında, karşımıza çıkan yeni ve özgün insan tarifi ile beraber, yine yeni ve özgün bir dînî hayat telakkisi ile karşılaşmaktayız. Bunun yanında yine bu insan tarifi bize değerlerin yeniden inşa edildiği yeni bir toplum fikrini de vermektedir. Bu çalışma,“bağlanma”yı bütün bu açılardan incelemek ve Marcel'in ona yüklediği anlam çerçevesinde bize açtığı ufukları görebilmek umudu ile gerçekleştirilmiştir. 116
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research having the title“Engagement in Gabriel Marcel's Philosophy”, the meaning of“engagement”in the philosophy of Marcel and the new dimension of this meaning in terms of philosophy were studied. Marcel attributed a new meaning to existence by saying that existence is co-existence and evaluated this co-existence in terms of“engagement”. In this respect, Marcel gave a novel and original definition of man in the history of philosophy. To him, man exists through engagement. In addition, what Marcel refers to as engagement is an original way of signification. In this context of signification, the human existence gains it meaning in its engagement to an absolute“Thou”. This“engagement”to Thou on the one hand and to the absolute Thou on the other is also the starting point of Marcelian philosophy. At the same time, it is the ulitimate point of his philosophy. When engagement is viewed in Marcelian perspective, the significance of an original divine life that is based on the significance of a new and original man come into question. In addition to this, it is this definition of man that gives us a novel idea of society in which the values are reshaped. This research was done to investigate“engagement”in all these aspects and to see the horizons it opens to us in reference to the meaning it gains in the Marcelian perspective. 117