Gabriel Marcel'de somut felsefe
Concrete philosophy in Marcel's philosophy
  1. Tez No: 348162
  2. Yazar: MEHMET BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gabriel Marcel'de Somut Felsefe' adlı bu çalışmada Marcel düşüncesinde `somut felsefe'nin yeri ve önemi ele alınmıştır. Bu açıdan soyut ve kavramsal düşüncenin karşısına varoluşun somutluğunu koyan Marcel için somut olmayan her felsefe nihai olarak çıkmaza girecek olan bir düşünme serüvenidir. Bu nedenle de Marcel felsefenin varoluşsal (somut) bir kesinliğe dayanması gerektiğini söyler. Bu somut kesinlik her şeyden önce varoluşun içinde bedenen bulunan insanın deneyimi ile başlar. Bu açıdan geleneksel deneyim anlayışını eleştiren Marcel, deneyimin içinde metafiziksel bir boyutolduğunda ısrar eder. Bu metafiziksel boyutun anlaşılması ile de insan kavramsal düşünerek varoluşu sınırlandırma yerine, onu kendi zenginliği içinde keşfeder. Varoluşa somut yaklaşımların ele alındığı somut felsefenin favori deneyimleri olan aşk, sadakat ve umut buradaki metafiziksel boyutun keşfi için son derece önemlidir. Varoluşçu felsefe içinde Marcel bir başka önemli konu olan insanın bireyden toplum aşamasına geçme durumunu intersubjektif ilişkilere vurgu yapmak suretiyle gerçekleştirir. Ben durumunda insanın eksik bir varlık olduğunu düşünen Marcel için insan ancak ben'den biz'e ve oradan da Mutlak Sen'e (Tanrı) ulaşarak anlamını bulur. Anahtar Sözcükler; 1. Somut Felsefe 2. Birincil ve İkincil Refleksiyon 3. Soyutlama 4. Varoluş 5. Katılma
Özet (Çeviri)
The study called“Concrete Philosophy in Marcel's Philosophy”discussed the place and importance of concrete philosophy in Marcel's thought. With this respect, for Marcel, putting the certainty of concrete existence in contrast to the abstraction and conceptual thinking, the philosophy that is not concrete will ultimately be the adventure of a deadlock. For this reason, Marcel alleges that philosophy shouldbe based on an existential (concrete) certainty that is not rational or logical. These concrete certainties, first of all, begins with experience of the human beings located physically in existence. From this standpoint, Marcel, criticizing the understanding of experience, insists in that there is a metaphysical dimension in experience. With the understanding of the metaphysical dimension, instead of limiting the existenceof conceptual thinking, human beings discover it in its richness. Love,in which the existence of concrete philosophy discussed, the favorite experiences of concrete philosophy, along with fidelity and hope areextremely important for the discovery of this metaphysical dimension. In existential philosophy, Marcel puts into practice the status of individuals passing to the stage of human society by emphasizing intersubjective relationships. For Marcel, who considers human being as missing asset in the condition of ego, human being can find its meaning just only by reaching from ego to ourselves and from there to absolute thou (God). Key Words; 1. Concrete Philosophy 2. Primary and Secondary Reflection 3. Abstraction 4. Being 5. Participation