İnşaat sektöründe proje risk yönetimi ve bir risk modellemesi örneği
Project risk management in construction industry and a risk modelling example
  1. Tez No: 166310
  2. Yazar: FİKRET ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PROJE RİSK YÖNETİMİ VE BİR RİSK MODELLEMESİ ÖRNEĞİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, ülkemiz inşaat sektöründe henüz netlik ve yaygınlık kazanmış bir konu olmayan proje risk yönetimi sistemini ve bu sisteme getirilen farklı yaklaşımları tanıtmak, proje risk yönetiminin inşaat sektöründeki Önemini ve gerekliliğini vurgulamak ve bir risk yönetimi modeli örneği ile proje risk yönetimi sisteminin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır, inşaat sektöründe, projenin büyüklüğüne, karmaşıklığına, kullanılan tekniklere ve gerçekleştirildiği ortama bağlı olarak, her projede farklı oranlarda mevcut bulunabilen risklerin sistematik olarak değerlendirilmesi ile riskler önlenerek ya da sonuca olumsuz etkileri en aza indirgenerek performans, maliyet ve çizelgede belirlenen hedeflere ulaşmak olasıdır. Literatür araştırmasına ek olarak, bir Türk firmasının yurtdışında üstlenmiş olduğu bir inşaat projesine ilişkin risk yönetim modeli kurulmuş ve bu modelin adımlarından biri olan risk analizinin gerçekleştirilmesi hem kalitatif hem de kantitatif yöntemlerle yapılmıştır. Kantitatif risk gnalfcû“ gerçekleştirmek için Monte Carlo simülasyon tekniği kullanılmıştır. Projenin erken aşamalarında kurgulanmış ve tüm proje süresince güncelleştirilmiş bir risk yönetim sistemi özellikle riski büyük projelerde, projenin başarısını olumlu yönde etkileyebilecek bir proje yönetim tekniğidir. Risk yönetim sistemi döngüsel bir süreçtir. Uygulanan tepki stratejilerinin izlenmesi ve kontrolü sürecinde bazı riskler yok edilecek veya azaltılacak, bazı öngörülemeyen riskler ise ortaya çıkacaktır ve analiz adımlan tekrar gerçekleştirilecektir. Projenin sonunda, proje amaç ve hedeflerine ne kadar ulaşıldığının tespit edilmesi ve projeye ilişkin risk yönetim sisteminin değerlendirilip dokümantasyon haline getirilmesi, firmanın daha sonra üstleneceği projelerde risk yönetim sistemini daha etkin ve faydalı olarak kullanmasına olanak sağlayacaktır. İnşaat faaliyetlerinin, süreçlerinin, çevresinin ve organizasyonların yapısından dolayı, inşaat sektörü ve müşterileri yüksek risk dereceleri ile geniş ölçüde ilişki içinde olduğundan, ülkemiz inşaat sektöründeki firmaların, proje risk yönetimi düşüncesine ve sistemine gereken önemi vermeleri ve projelerin temel fonksiyonlarından biri olarak görmeleri, işletmelerinin varlığının devamı açısından büyük önem arz etmektedir. ”Riskleri Yönet, Projeyi Yönet" terzi risk odaklı bir yaklaşım proje takımlarını gerçekçi hedeflere yöneltme ve bu hedefleri karşılamalarına odaklanmalarını sağlar. ix
Özet (Çeviri)
PROJECT RISK MANAGEMENT IN CONSTRUCTION INDUSTRY AND A RISK MODELLING EXAMPLE SUMMARY The aim of this study is to introduce project risk management system which has not still become clear and widespread in our country's construction industry and different approaches brought into this system, to emphasize the importance and necessity of project risk management in construction industry and to provide project risk management to be understood better by means of a risk management model sample. In construction industry, it is possible to reach the determined targets in performance, cost and schedule by preventing risks or reducing the negative impacts to minimum via evaluating the risks systematically which are present in every project in different ratios depending on project's magnitude, complexity, techniques used and environment realized. In addition to literature research, a risk management model was established regarding a construction project undertaken by a Turkish company abroad and realization of risk analysis which is one of the steps of the model was made by both quantitative and qualitative methods. Monte Carlo simulation technique was used in order to carry out quantitative risk analysis. A risk management system which is established in early phases of the project and updated through the entire project will be a project management technique affecting the success of the project positively, especially in large projects. Risk management system is a cyclic process. In the monitoring and control phase of applied risk responding strategies, some of the risks will be eliminated or reduced, some of unforeseen risks will appear and analysis steps will be realized again. At the end of the project, determination of to what degree project aims and targets have been reached and documentation of risk management system after evaluation regarding to the project will enable the company to use project risk management system more effectively and usefully in the projects undertaken later. Due to construction activities, processes, environment and organization's structures, construction industry and the clients are broadly in relation with high risk degrees. Therefore, it is highly important for our country's firms in construction industry to give necessary significance to project risk management idea and system and to consider them as a basic function of the projects for permanence of their enterprise existence. A risk focused approach like“Manage the Risk, Manage the Project”enables project teams to orient realistic targets and focus to meet these targets.