İl Jandarma Komutanlıklarında astsubayların atanması için karar destek sistemi
A Decision support system for assignments of gendarmerie noncommissioned officers in province commands of gendarmerie
- Tez No: 143769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Her yıl Jandarma Genel Komutanlığı tarafından binlerce personelin ataması yapılmaktadır. Bunlardan bir bölümünü jandarma astsubaylar oluşturmaktadır. İl jandarma komutanlıkları emrine atanan jandarma astsubaylarının istihdam yerleri ve il içi yer değiştirmeleri il jandarma komutanının teklifi üzerine valinin onayı ile belirlenmektedir. Bu tezin amacı; il jandarma komutanlıklarının, emirlerine atanan jandarma astsubaylarının atamalarında yapacakları planlamayı daha nesnel temeller üzerine oturtmak ve böylece karar vericilerin en doğru kararları vermesine yardımcı olmaktır. Bunun için, mümkün olduğunca geniş bir kitlenin görüşleri de alınarak, atamayı etkileyecek sekiz ana kriter ve bunların alt kriterleri belirlenmiştir. Daha sonra, Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) yöntemi ve expert choice programı kullanılarak bu kriterler kendi içinde değerlendirilmiş ve ağırlık değerleri bulunmuştur. Bulunan bu ağırlık değerleri, excel, visual basic ve lingo programları kullanılarak, personelin ve görevin nesnel olarak değerlendirildiği bir karar destek sistemi oluşturulmuştur. Çalışmanın geçerliğini, örnek bir uygulama ile test etmek için istanbul il Jandarma Komutanlığının 2002 yılı atama verileri kullanılmıştır. Hazırlanan karar destek sisteminde personel ve görev özellikleri girildikten sonra Pentium 4, 1.6 GHz ve 256 MB özelliğindeki bilgisayar tarafından personelin ataması gerçekleştirilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every year hundreds and thousands of personnel are being assigned by General Command of Gendarmerie. Gendarmerie noncommissioned officers constitute an important part of it. Employment places and assignments of gendarmerie noncommissioned officers, who are assigned to province commands of gendarmerie, are determined according to the suggestion of the province commander of gendarmerie and with the approval of the governor of the province. The aim of this dissertation is to provide help to province commands of gendarmerie in grounding their planning the noncommissioned officers' assignments on a more objective basis and hence to help the decision makers to take the best decision. For this reason, eight main criteria and their sub-criteria that would have an effect on the assignment has been determined by also considering the views of a populace as big as possible. By using Analytic Hierarchy Process and Expert Choice program, those criteria had been evaluated and their degree of importance were found. By employing those degrees of importance, as well as excel, visual basic and lingo programs, a decision support system has been developed, which can evaluate personnel and job objectively. For testing the validity of the program, 2002 year's data of the Istanbul province command of gendarmerie was used. After entering features of the personnel and the jobs, assignments have been completed by the computer, which is Pentium 4, 1.6 GHz, 256 MB. Ill