Uzman erbaş olma kararının ekonomik ve sosyoekonomik sebepleri üzerine bir araştırma
A Research on economic and socioeconomic backgrounds of the decision of being specialist sergeant
  1. Tez No: 143789
  2. Yazar: BÜLENT ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Askerlik mesleğine olan talebi inceleme düşüncesi ile yola çıkılan bu çalışmada, uzman erbaşlık düzeyinde orduya katılma kararının ekonomik ve sosyoekonomik sebepleri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Ülkemiz yari profesyonel askerlik sistemini kullanmaktadır. Ordunun tam profesyonel hale geçmesi yakın gelecekte görünmese de ordu içindeki profesyonel kesimin oranını çeşitli dinamikler doğrultusunda arttırmak gerekeceği öngörülmektedir. Araştırmada kullanılan orduya katılma kararı gerçek bir karar olmayıp, uzman erbaşlığa müracaat etmeyi isteme seklinde temsil edilmiştir. Bu kararı etkileyebileceği düşünülen bir takım ekonomik ve sosyoekonomik değişkenler ikili lojistik regresyon modeli ile sınanmış ve modele girebilen değişkenler tespit edilmiştir. Sonuçlar ekonomik durum kadar coğrafik bölgeler arası farkların da karar vermede etkili olduğunu göstermektedir. Müracaat etmek isteyen gençlerin bir profili de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Armed Forces has adopted a semi-professional system. Even though it is unlikely for Turkish Armed forces to adopt full professionalism in the near future, the ratio of professional officers could be increased when there is such a neccessity. One possible way of achieving this is the reenlistment of present recruits. This study examines the possible economic and socioeconomic determinants of reenlistment decision of recruits of the Turkish Armed Forces. The reenlistment decision of the recruits are modelled using logistic regression analysis, where the explanatory variables are derived from the answers of the recruiters to a questionaire. The empirical findings indicate that the geographical backgroud as well as economic welfare are influential in reenlistment decision.