Türk Silahlı Kuvvetlerinin muharebe etkinliğini artıracak keskin nişancı tüfeğinin seçimi
Selection of sniper rifle which will make Turkish Army more efficient
  1. Tez No: 143791
  2. Yazar: NURULLAH BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DR. GÜVENÇ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Keskin nişancı tüfekleri, Türk Silâhlı Kuvvetlerinin çeşitli birimlerinde farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Kara Kuvvetleri açısından düşünüldüğünde, keskin nişancı tüfeklerinin iç güvenlik harekatı esnasında kullanımı artmıştır. Bu dönemde yaşanan olaylar keskin nişancılığın önemini tekrar gündeme getirmiştir. Bu ihtiyacı karşılamak için geçtiğimiz yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.Iığı) keskin nişancılık konsepti tamamlanmış ve kurulacak keskin nişancılık birliklerine bugünün koşullarına uygun keskin nişancı tüfeği seçimi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle keskin nişancı tüfeğinin seçimi kararının verilmesi, gerçek bir problemdir.“Türk Silâhlı Kuvvetlerinin Muharebe Etkinliğini Artıracak Keskin Nişancı Tüfeğinin Seçimi”adlı bu çalışmada iki amaca ulaşılmaya çalışılmıştır, ilk amaç, K.K.Klığı birliklerinde halen kullanılan keskin nişancı tüfeğinin değiştirilmesi kararı doğruluğunun tespit edilmesi ve yapılacak değişikliğin muharebe etkinliğine katkısının görülmesidir. İkinci amaçta yeni seçilecek keskin nişancı tüfeği için bir seçim karar yöntemi önermektir. Bu amaçlara ulaşmak için takip edilen yöntemler aşağıdaki şekilde olmuştur: Birinci amaca kullanılan keskin nişancı tüfeğinin alternatif keskin nişancı tüfeklerle karşılaştırılması yapılarak elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle ulaşılmaya çalışılmıştır. İkinci amaç için de keskin nişancı tüfeği seçiminde konunun uzmanlarının değerlendirme kriterleri alınmış, bu kriterleri yerine getirebilecek seçim karar yöntemleri incelenmiş, bu yöntemler arasından ayrıntıları çalışmada anlatılan bulanık çok ölçüttü karar verme yöntemi önerilmiştir. Bu çalışmada, ulaşılmak istenen hedeflere ulaşılmış ve çalışmanın ayrıntılı sonuçlan,“Sonuç ve Öneriler”adı altında açıklanmıştır. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sharpshooter rifles have been used for different aims in various units of the Turkish Army. From the point of Turkish Land Forces, the use of sharpshooter rifles in Turkish Land Forces has increased during inland security operations. The events that occurred in this period have brought the importance of sharpshooting on the agenda. For the purpose of serving this necessity, the concept of sharpshooting for Turkish Land Forces was finished last year and the need for the selection of appropriate sharpshooter rifle for current conditions in the sharpshooter units has appeared. In this respect, the decision for the selection of sharpshooter rifle is a real problem. This study, entitled“The Selection of Sharpshooter Rifle that Increases the Combat Efficiency of Turkish Army”has been focused on two goals. The first is to determine the accuracy of the decision of changing the sharpshooter rifle that is currently used and to see the effect of selected sharpshooter rifle into the combat efficiency. The second is to propose a selection method for the sharpshooter rifle. The following methods have been applied to attain these goals. For the first goal, it was aimed to evaluate the results obtained by comparison of current sharpshooter rifle with alternative sharpshooter rifles. For the second goal, the evaluation criteria of the experts on the sharpshooter rifle were taken, the methods that can achieve these criteria were analyzed, and a Fuzzy Multi Attribute Decision Method (FMADM) among these analyzed methods has been proposed, which has been explained in the study. m