Türk Silahlı Kuvvetleri arama kurtarma timlerinin yerleşiminin yeniden düzenlenmesi
Reorganizing the location of Turkish Army force search and rescue teams
  1. Tez No: 143792
  2. Yazar: AKİF AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Arama kurtarma, arama kurtarma bölgesi içerisinde kazaya uğrayan dost/müttefik personelin, yerinin tespit edilmesi ile yeri tespit edilen kazazede personelin kurtarılması için icra edilen operasyona verilen genel addır. Öncelikli olarak askeri amaçlı kullanılan arama kurtarma timleri gerektiğinde sivil amaçlar için de kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Arama Kurtarma (AK) istasyonlarının, Arama Kurtarma Bölgesi (AKB) içerisinde konuş yerlerinin belirlenmesine yönelik bir problem ele alınmaktadır. AK istasyonlarının yerleştirilmesindeki amaç, meydana gelebilecek AK operasyonu gerektiren olaylara en hızlı şekilde müdahale edilmesini sağlamaktır. Mevcut durum incelenmiş ve gerekli olan iyileştirilmelerin yapılabilmesi için senaryolar oluşturulup çözümleri bulunmuştur. TSK AK İstasyonlarının konuş yerlerinin belirlenmesi problemi Maksimal Kaplama Problemi ile modellenmiştir. Bu modelin kullanılmasının nedeni eldeki mevcut helikopter sayısı ile en etkin kullanımın sağlanmak istenmesidir. Problemin çözümü için dört ana senaryo ile iki özel durum oluşturulmuştur (toplam 16 adet senaryo). Modelin çözümünde LINGO 4.0 paket programı kullanılarak her senaryo için sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar mevcut durum ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary function of search and rescue (SAR) is to save lives. Military SAR effort is directed principally towards, but is not restricted to, the rescue of military personnel. SAR assistance is also provided for civil aviation and maritime distress and, subject to military requirements and operational practicability, is made available in instances of maritime and general civil distress. In this study, the problem of locating SAR stations in the regions of responsibility modelled as a maximal covering location problem. This thesis aims at finding the optimum locations of SAR stations. Four main scenarios and two special situations (total 16 scenarios) are developed for this model. Optimal solutions are calculated by using LINGO 4.0 and solutions are analysed by altering the problem parameters. Model solutions and current situation were examined. m