Silahlı kuvvetlerde kazalar va kazaların önlenmesi
Accidents, hazards, safety in armed forces and effects on combat performance
- Tez No: 126028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
SİLAHLI KUVVETLERDE KAZALAR, KAZALARIN NEDENLERİ, KAZALARIN ÖNLENMESİ VE KAZALARIN MUHAREBE GÜCÜNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Hulusi GULBAHAR GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Silahlı Kuvvetlere katılan kişiler, düşman karşısında cesaret ve feragat göstereceklerinin bilinci içinde değişken teknolojilerin kullanılması neticesinde çeşitli tip kazaların meydana geldiği bir ortamdadır. Ancak askerin karşılaştığı ölüm tehlikesi sadece düşman değil, aynı zamanda kendi silah ve teçhizatı da onun için tehlike oluşturmaktadır. Zaman içinde, kazalar nedeniyle meydana gelen personel ve teçhizat kayıplarının, düşmanın verdiği kayıplar kadar ağır olduğu anlaşılmıştır. Silahlı Kuvvetlerde kullanılan teçhizatın karmaşıklığı arttıkça kaza ihtimali de artmaktadır. Ayrıca silah sistemlerinin öldürücülüğünün artmış olması da bir kaza sonucunda meydana gelebilecek zararlı etkilerin büyüklüğünü de arttırmaktır. Bu faktörlerin yanında silah sistemleri ve eğitim maliyetleri kazalara karşı korunma ihtiyacını da beraberinde getirmiştir.11 Bu nedenle Silahlı Kuvvetlerde görevli tüm yetkililer veya yöneticiler çeşitli faaliyetler esnasında meydana gelebilecek kazalara karşı emniyetin temini ve kazaları önlemekte bütün personeli bilgili, planlı ve programh çalışarak tesis ve malzemeden mümkün olan en fazla verimi elde etmek maksadıyla Silahlı Kuvvetlerin savaş etkinliğini korumak ve geliştirmek için kazaları en az düzeye ulaştırmayı hedef almışlardır. Bu çalışmada Silahlı Kuvvetler bünyesinde olan kazalar, nedenleri ve muharebe gücüne etkileri incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6050101 Kaza, kaza nedenleri, önlenmesi 139 Doç. Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
m ACCIDENTS, HAZARDS, SAFETY IN ARMED FORCES AND EFFECTS ON COMBAT PERFORMANCE (M.Sc. Thesis) Hulusi GULBAHAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT The military profession has never been considered safe. In fact many people join the Armed Forces to be held in esteem for exhibiting daring and courage in the face of the enemy. Unfortunately, the enemy is not the only source of death or injury faced by the soldiers; his own equipment can kill him just as easily. For example, members of the ancient and honorable order of Artillerymen were admired for their willingness to work with primitive cannon which frequently exploded with devastating results. Graudually, commanders realized that losses of personnel and equipment through accidents were just as final and as serious as losses caused by enemy action. As the complexity of Army systems increcased, the possibility of accidents increased, too. Also, the increased lethality of some Army systems haveIV increased the magnitude of adverse affects which might cause an accident to occur. These and other factors, such as weapon system and training costs, have increased the need for accident prevention. The accidents in the armed forces in years 1997-2001, particulanly vehicle accidents causes on combat performance are studied in the scope of this thesis. Science Code : 6050101 Key Words : Accident,Accident Causes, to Prevent Action, Vehicle Accidents Page Number: 139 Adviser : Doç. Dr. Mustafa KURT