Muammer Sun'un İzmir Rapsodisi adlı eserinin kompozisyon ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
Analysis of Muammer Sun's İzmir Rhapsody with respect to compositional and conducting techniques
  1. Tez No: 143871
  2. Yazar: SELÇUK SAMİ CİNGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM GÖKMEN, PROF. DR. EROL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orkestra Şefliği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
IV ÖZET 2001 yılında günümüz bestecilerinden Muammer Sun tarafından bestelenmiş olan izmir Rapsodisi, form, armoni ve eserin geleneksel müziğe dayanması açısından bestecinin özelliklerini çokça yansıtan bir çalışmadır.Besteleme tarihinden ve her türlü kaynak araştırmalarından da anlaşılabilceği üzere, eser üzerinde 2003 itibariyle her hangi bir akademik analiz ya da yoruma rastlanmamıştır. Takriben 20 dakika süren bu eser ilgili tez çalışması ile beraber dinliyici-okuyuculara geleneksel makamların günümüzde tampere ortamlardaki kullanılış biçimlerini, derlenmiş olan halk müziği ezgilerinin kompozisyon içerisinde malzeme olarak nasıl kullanılabileceğini, asimetrik ölçü kullanımlarmm batı müziği normlanyla nasıl oluşturulduğunu ve bu tür müziklerin icrası için şeflerin hangi yöntemler ile sorun çözebiliceklerine dair pencereler açabilir.Bunlara ek olarak gelecekte bestelenecek olan halk müziğine dayalı çağdaş müzik eserlerinde de burada kullanılan inceleme planı, dönemin besteci ve icrarcılan için bir model teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Izmir Rhapsody, composed by one of our contemporary composers, Muammer Sun in 2001, reflects its composer's features on the course of musical form, harmonisation and reliance on traditional music. As it can clearly be seen from the time it was written and a detailed literature search, there is no academic analysis or comment on the work, as of 2003. The piece which lasts about 20 minutes, along with this analysis, can give the reader-listener an insight on, how the traditional Turkish scales could be used in academic music, how to benefit from folk tunes which have been gathered from their authentic environment, role of asymmetric measures in Turkish Music and how the conductors could handle some basic challenges while performing such music. In addition, this study can constitute a model for the plans to analyse the future works which are traditionally driven.