Gelir Vergisi Kanunu'ndaki istisna ve muafiyetlerin sosyal devlet açısından değerlendirilmesi
Exemption and exception in Income Tax Law in the social state
- Tez No: 143899
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 182
Özet
Sosyal devlet, sosyal adalet, eşitlik, sosyal denge ve sosyal barışı sağlamak amacına yönelik bir devlet biçimidir. Günümüzde ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak, sosyal devlet ilkelerine paralel bir şekilde Türk Vergi Sistemimiz' in Gelir Vergisi Kanunu'nda istisna ve muafiyetlere yer verilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde sosyal devlet kavramı açıklanarak, sosyal devletin ortaya çıkış sebepleri ve özellikleri genel boyutları ile ele alınmıştır. İkinci bölümde ise konumuzun vergi boyutu olan Gelir Vergisi'ndekı istisna ve muafiyetlerin amaçları, günümüzdeki durumu ve ülkemizdeki uygulaması anlatılarak, günümüz sosyal devlet anlayışına uygunluğu incelenmiştir. Bu bağlamda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri de bu bölümde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social state is a form of state that aims at providing social justice, social equality, social balance and social peace. Nowadays, as a result of economic, social and technological developments, the exceptions and the exemptions have been included in the Income Tax Law of our Turkish tax system in a way parallel to social state principals. In the first part of our study, by being explained the concept of social state, the reasons and features of generation of social state are taken with general dimensions. In the second part of study, the aims of exceptions and exemptions of Income Tax, their actual situation and application in our country are explained. At the same time, the convenience of these exceptions are examined as if they are appropriate for today's social state view. In regard to this, problems that have been faced and solution proposals are also evaluated in this part of study.