Üretim planlamasında hedef programlama yaklaşımı ve uygulaması
Approaching to goal programming for production planning and exercising
  1. Tez No: 143898
  2. Yazar: SERKAN SATIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ÜRETİM PLANLAMASINA HEDEF PROGRAMLAMA YAKLAŞIMI VE UYGULAMASI Serkan SATIROĞLU İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hakan KAĞNICIOĞLU Günümüz işletmelerinin yatırım, finansman, satış, reklâm ve benzeri özellikteki hedefleri, bir bütün olarak ekonomik kuram içinde değerlendirilmelidir. İşletmenin bu hedeflere ulaşabilmesi, ancak bu hedefler arasındaki uyumun sağlanması ve problemlerin etkin yöntemlerle çözümlenmesiyle mümkündür. İşletmelerin hedeflerine ulaşabilmesi, gün geçtikçe karmaşıklaşan ve çoğalan problemleri çözümlemelerine bağlıdır. Bu problemlerin çözümünde yöneylem araştırması tekniklerinden biri olan doğrusal programlama tekniği, yalnız başına etkin bir çözüm sunamamaktadır. Çünkü doğrusal programlama, sadece bir tek yönde amacı olan en büyükleme veya en küçükleme problemlerine etkin çözümler üretebilir; ancak çelişen hedefler söz konusu olduğu zaman etkinliğini yitirir. Bunun sonucunda geliştirilen çok amaçlı karar verme teknikleri, birbiriyle çelişen amaçları göz önüne alarak ideal çözüme en yakın çözümü bulmaya çalışır. Bu çalışmada, çok amaçlı karar verme tekniklerinden hedef programlama yöntemi kullanılarak SATIROĞLU Ltd. için işletmenin birden çok amacım en düşük sapmayla gerçekleştirmeyi amaçlayan uygun değer bir üretim planı oluşturulmuş, modellerin çözümü GAMS paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Nowadays all of the investment finances, selling, advertising and the other properties of business goal must be considered in the economic theory. The only way of reaching this goal is, providing consistency among these goals and solving problems in an effective manner. For a company reaching these goals depends on solution of problems which becomes more challenging and growing day by day. Using only linear programming, which is one of the techniques of the operations research, is used in solution of problems, can not provide a solution. This technique can provide solution to maximization and minimization problems which is directed only to one direction. If the goals are inconsistent, this technique loses its effectiveness. Multi-objective based decision making techniques consider inconsistent goals and try to reach the ideal solution. In this study, goal programming technique which is one of the multi-objective decision making technique, is used to realize the multi-objectives of the company with the least amount of deviation and develop an optimum production plans for SATIRO?LU Co. Solutions of the model is made by using the GAMS.