Kurumsal kaynak planlamasının yapısı ve işleyişi
Implementation of enterprise resource planning
- Tez No: 143900
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
İİ YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASININ YAPISI VE İŞLEYİŞİ A.ELİF ATASOY İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 2004 Danışman: Prof. Dr. Mehmet Şahin ERP sistemi, işletmenin temel iş süreçlerini ve fonksiyonlarım tek bir yapı içinde bütünleştiren, modüllerden oluşan standart bir yazılım paketidir. Organizasyonlar, işletme içinde çok çeşitli iyileştirmeler sağlamak için ERP sistemine geçmektedirler. Fakat beklenilen bu yararların sağlanması ERP sisteminin doğru uygulanmasına bağlıdır. ERP sistemi, uygulaması oldukça maliyetli ve zaman isteyen bir süreçtir. Yapılan bu tez çalışmasının amacı, ERP kavramı ve ERP sisteminin yapışım inceleyerek, işletmelerde hangi aşamalardan geçerek uygulandığım açıklamaktır. Çalışmanın uygulama kısmı, Arçelik A.Ş. Eskişehir Buzdolabı İşletmesi'nde gerçekleştirilmiştir. Arçelik A.Ş şirketinin aldığı kararla, 1997 yılında SAP yazılımının seçilmesinden sonra, diğer tüm Arçelik A.Ş işletmeleri ile birlikte Eskişehir Buzdolabı İşletmesi'nde SAP'nin 4 temel modülü (MM, PP, Fi, SD modülleri) basamaklı şekilde uygulanarak, proje 1999 yılı sonunda tamamlanmıştır. SAP yazılımının uygulanmasının sonucu olarak, işletme bütünleşik olmayan sistemlerin sahip olamayacağı temel faydalar sağlamıştır. Bu faydalar, bilgisayar platformunun standart hale gelmesi, sistemler arasında daha sıkı bir bütünleşme, veri doğruluğunun, kalitesinin ve verilere erişebilirliğin artmasıdır. Ayrıca, bilgi teknolojisi maliyetlerinde ve sistem bakımı için gerekli ihtiyaçlarda %20 azalma olduğu görülmüştür. SAP uygulaması ile birlikte işletmede çok daha fazla gelişmeden söz etmek mümkündür ama bu sonuçlar, paralel yürüyen pek çok projenin sinerjik sonuçlarıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT ERP systems are customizable, standart software solutions that have the potential to link and automate all aspects of the business, incorporating core processes and main administrative functions into a single information and technology architecture. Companies implemented ERP systems provide significant improvements in efficiency across a company. Expected improvements can be provided when the system implemented correctly. These system implementation has high cost and it is very time consuming. The aim of this study is to explain ERP concept in detail and then describe how companies implement ERP system. Case study section was conducted at Arçelik A.Ş. Eskişehir Refrigerator Factory. After SAP was selected by Arçelik A.Ş. in 1997, Eskişehir Refrigerator Factory completed implementation of 4 core SAP modules (MM, PP, FI, SD) in the end of 1999 altogether with Arçelik A.Ş's other firms. (Implementation strategy was module-by- module) As a result of implementing SAP, the company provides major benefits that do not exist in non-integrated departmental systems. These benefits are standardization of computing platforms, tighter integration between systems, increased data quality and increased visibility of corporate data. Furthermore IT and procurement costs and need for system maintenance decreased 20 %. It can be mentioned about more improvements but these are sinergetic result of several projects progressed at the same time.