ISO 14000 çevre yönetim sistemi uygulamalarının işletmelerin kurum imajıyla olan ilişkisinin incelenmesi ve Eskişehir ilinde beyaz eşya üreten işletmeler ve tüketicileri üzerinde yapılan bir araştırma
A Study on the relationship between ISO 14000 enviromental management system applications and corporate image, and in application on the white goods producers in the city of Eskişehir
  1. Tez No: 143922
  2. Yazar: MİNE ŞENEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜMRÜT TONUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ISO 14000 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMALARTNIN İŞLETMELERİN KURUM İMAJIYLA OLAN İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ VE ESKİŞEHİR İLİNDE BEYAZ EŞYA ÜRETEN İŞLETMELER VE TÜKETİCİLERİ ÜZERİNDE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA Mine ŞENEL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos, 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Zümrüt TONUS Gün geçtikçe artan çevre sorunları hem dünya hem de ülkemiz açısından, üzerinde dikkatle durulması gereken bir olgu haline gelmiştir. Çevrenin kirlenmesi sadece bireylerin sorunu olmaktan çıkmış, toplumda her kesimin, özellikle endüstrinin dikkate alması gereken önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çevre sorunları nedeniyle, seksenli yılların ortalarından itibaren batıda, son dönemlerde ise doğu ülkelerinde, sanayi, gönüllü olarak çevre yönetimi konusunda daha aktif bir rol almıştır. Ayrıca çevre duyarlılığının olumlu bir kurum imajı yarattığı, rekabet gücünü arttırdığı, maliyetleri düşürdüğü ve yasal engelleri aşmakta yardımcı olduğu görülmüştür. Rekabetin arttığı, pazar koşullarının zorlaştığı, insanlığın ilgi, ihtiyaç ve beklentilerinin sürekli değiştiği bir ortamda işletmelerin ayakta kalabilmesi olumlu bir kurum imajı oluşturmasına bağlıdır. İşletmelerin olumlu kurum imajını oluşturabilmeleri için önemli bir faktör de çevre yönetimidir. Olumlu bir kurum imajı oluşturmak için, sunulan üründe ve hizmette; müşteri memnuniyeti, kalite, toplumsal sorumluluk ve toplumsal sorumluluğun bir unsuru olan ekolojik çevreye olan sorumluluklan yerine getirerek farklılıklar yaratmak gerekmektedir. Çevre sorunlarının arttığı, bu konuda insanlığın bilinçlendiği, çevre dostu ürünler için taleplerin arttığı bir ortamda, işletmelerin çevreye olan sorumluluklanm düzenleyen ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemlerine sahip olunması çok önemli bir farklılaşma kriteri olup, olumlu bir kurum imajı oluşturmanın da yollarından biridir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT STUDY ON THE RELATIONSHIP BETWEEN ISO 14000 ENVIRONMENTAL MANAGEMENT SYSTEM APPLICATIONS AND CORPORATE IMAGE, AND AN APPLICATION ON THE WHITE GOODS PRODUCERS IN THE CITY OF ESKISEHm. Mine ŞENEL Administration Mainscience Branch Anadolu University Social Sciences Institue, August, 2004 Supervision Yrd. Doç. Dr. Zümrüt TONUS Increasing number of environmental problems has become an important subject to be considered seriously for the world and our country. Environmental contamination is not a personal problem anymore. Every parts of the society, especially the industry have to take this problem in consideration. Due to the arise of environmental problems, starting from mid 1980s and recently in Eastern countries, the industry, voluntarily take part in environmental management issues. It has been observed that sensitivity to environment leads to positive corporate image, strong competition records, decrease in costs and strong hand for solving legal problems. In situations such as increasing in competition, harder market conditions and changing expectations of humans, a positive company image is a requirement for better business. Environmental Management is one of the important factors to build up a good image. In order to build up a positive corporate image, customer satisfaction in the products and after sale services, taking care of social responsibilitities such as being environmentally concious are important issues to be considered. As the environmental problems accumulate and consciousness of humanity grows up, ISO 14000 Environmental Management Systems has become a crucial distinguishing factor of companies for building a more positive image.