Hava yolu taşımacılığında düşük maliyetli taşıyıcılar ve Türkiye'deki uygulamaların araştırılması
Low cost carriers in airline industry and a research of its applications in Turkey
- Tez No: 143921
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HAVAYOLU TAŞIMACILIĞINDA DÜŞÜK MALİYETLİ TAŞICIYILAR VE TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMALARININ ARAŞTIRILMASI Yusuf ŞENGÜR Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2004 Danışman: Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ Kullanılan uçakların ve uçuş maliyetinin pahalı olduğu havayolu taşımacılığında cazip bilet fiyatları sunabilen düşük maliyetli taşıyıcılar hem müşterilerin hem de rakip havayolu işletmelerinin dikkatini çekmektedir. Bu taşıyıcılar, müşterileri memnun edecek düzeyde fiyatlar sunarlarken bir yandan da karlılıklarını sürdürebilmektedirler. Bunun altında yatan en önemli neden de maliyetlerini etkin bir şekilde yönelebilmeleridir. Bu çalışmada, ilk olarak havayolu taşımacılığının genel özellikleri ile havayolu işletmeleri çeşitlerine değinilerek düşük maliyetli taşıyıcıların havayolu taşımacılığı içerisindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra düşük maliyetli taşıyıcı kavramı üzerinde durularak bu taşıyıcılar özellikleri bakımından incelenmiştir. Düşük maliyetli taşıyıcıların kuşkusuz en ilgi çekici tarafı olan gider yapılan ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ek olarak, düşük maliyetli taşıyıcılar ile diğer taşıyıcı çeşitleri karşılaştırılarak dünyadaki belli başlı düşük maliyetli taşıyıcılar incelenmiştir. Son olarak ise Türkiye'deki tarifeli iç hat uçuşu yapan iki özel havayolu işletmesi derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak incelenmiştir. Bu havayolu işletmelerinin birer düşük maliyetli taşıyıcı olarak faaliyet gösterip göstermediklerinin ortaya konulması amacıyla düşük maliyetli taşıyıcılar ile bu havayolu işletmeleri karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT LOW COST CARRIERS IN AIRLINE INDUSTRY AND A RESEARCH OF ITS APPLICATIONS IN TURKEY Yusuf ŞENGÜR Civil Aviation Management Program Anadolu University Graduate School of Social Sciences, August 2004 Advisor: Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ In airline industry where investment and operation costs are very high, low-cost carriers draw the attention of customers and other competitor airlines with their ticket prices. While these carriers offer satisfactorily low prices for customers, they can still maintain their profitability. The most important factor lying underneath is their ability of handling their costs efficiently. In this study, the first common characteristics of airline industry and airline types are mentioned, and then the importance of the low-cost carriers in this industry is discussed. Afterwards, low-cost carrier concept and its key aspects differing from the other carriers are analyzed. Cost structure of the low cost carriers is examined in detail. In addition, low-cost carriers are compared with the other carrier types and well-known low-cost carriers in the world. Finally, two private airlines having scheduled flights in the domestic airline market in Turkey are studied using in-depth interview research technique. These airlines and low-cost carriers are compared in terms of key characteristics of low-cost carriers and their cost structures to identify whether these airlines operate as a low-cost carrier or not.