İlköğretim hatay bilgisi dersi öğretmenlerinin görsel öğretim materyallerini kullanma düzeyleri ve materyal kullanımını etkileyen faktörler
The primary school life teachers' usage level of visual teaching materials and the factors that effect of their using of the materials
  1. Tez No: 159429
  2. Yazar: OKAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İlköğretim okullarında görevli öğretmenlerin, Hayat Bilgisi dersinde hangi görsel öğretim materyallerini kullandıktan, bu materyalleri kullanma sıklıkları ve kullanabilme yeterlilikleri araştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, 2003-2004 öğretim yılında Ankara İli Çankaya Merkez İlköğretim okullarının ilk üç sınıfında görev yapan sınıf öğretmenlerinin Hayat Bilgisi dersinde görsel öğretim materyallerini kullanma düzeylerini belirlemek amacıyla, araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen ve“Görsel Öğretim Materyallerinin Kullanımına İlişkin Değerlendirme Anketi”olarak adlandırılan bir anket kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan anket, random yolla seçilen, toplam 124 öğretmene uygulanmıştır. Toplanan veriler Çankaya Merkez İlköğretim okullarının ilk üç sınıfında görev yapan bütün öğretmenlere genellenmiştir. Araştırma sonunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır; ? Araştırmaya katılan öğretmenlerin Hayat Bilgisi derslerinde görsel öğretim materyallerini kullanma durumları incelendiğinde, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun, derslerinde modelleri, yazılı materyalleri, yazı ve gösterim tahtasını, hareketsiz resimleri, tabloları, şekilleri ve zihin ya da kavram haritalarını, büyük ölçüde kullandığı görülmektedir. Görsel öğretim materyalleri arasında data show, kukla, internet, bilgisayar, hareketli resim ve slayt makinesi gibi materyaller, Hayat Bilgisi derslerinde öğretmenler tarafından düşük düzeyde kullanılmaktadır. Tepegöz, grafikler, televizyon ve video gibi daha çok görsel-uzaysal zeka alanına yönelik ders araç-gereçlerinin orta düzeyde derslerde kullanıldığı dikkat çekmektedir. B Araştırmaya katılan öğretmenlerin, görsel öğretim materyallerinin derste kullanımı konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları, bu konuda yeterince hizmet içi eğitim alamadıkları, okul ortamının ders araç-gereçlerinin ve öğretim materyallerinin hazırlanması için yeterli olmadığı ve ders materyali hazırlamanın yüksek bir maliyetii gerektirmesi, kullanılmak istenen materyalin okulda olmaması ve okulun-sınıfın fiziki şartlarının yetersiz olması gibi nedenlerden dolayı derslerinde görsel öğretim materyallerinden yeterince yararlanamadıkları söylenebilir. Araştırmaya katılan öğretmenler, derste görsel öğretim materyali kullanımının, öğrencilerin motivasyonunu artırdığını, öğrencilerin dersi sevmesine neden olduğunu ve eğitim yaşantısını zenginleştirerek, öğrenmede kalıcılığı ve etkililiği sağladığını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler, görsel öğretim materyallerini büyük ölçüde kendileri hazırladıkları ya da okul yönetimi tarafından karşılandığını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenler, bazı materyalleri de satın aldıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, it is tried to study what kind of visual teaching materials do the teachers working in elementary education use in knowledge of Life Skills (Social Studies 1-2-3) and also the frequency and sufficiency of using this material as well. In this study, with the aim of determining the level of using visual teaching materials in knowledge of Life Skills (Social Studies 1-2-3) by the form master teachers that are on duty in first three classes in Ankara Çankaya Merkez Elementary Education Schools in 2003-2004 education year, a public survey is used that was named as“Evaluation Public Survey Relating To The Using Of Visual Teaching Materials”and was developed by researcher itself. The Public Survey used as a means of data collection in study, was carried out to in total 124 teachers chose at random. The collected data was generalized to all teachers that are on duty in first three classes in Çankaya Merkez Elementary Education Schools. In the end of the study following findings are attained; a When the case of using of visual teaching materials in knowledge of Life Skills (Social Studies 1-2-3) by the teachers that took part in study is examined it is concluded that majority of the teachers are using models, written materials, writing and projection board, motionless pictures, tables and mind and concept maps. Among the visual teaching materials the teachers are using the materials as data show, puppet, Internet, computer, moving picture and slide machine rarely in knowledge of life lessons. It attracted attention that the visual - spatial intelligence oriented lesson means as overhead projector, graphs, television and video are used in middle level. ? It can be said that the teachers that took part in study can't utilize from visual teaching materials because of these reasons; they haven't enough information about the using of visual teaching materials, they didn't take sufficiently in- service training, the school isn't adequate for preparing of lesson means andIV teaching materials and the preparing of lesson material has highly cost, the material wanted to be used isn't available in school, the physical condition of school is insufficient. a The teachers that took place in study stated that the using of visual teaching materials increases the student motivation, makes the students love the lesson and obtains the permanence and effectiveness in learning making rich the teaching life a The teachers that took place in study stated that in general they meet the visual teaching materials themselves or the visual teaching materials are met by school management. And also the teachers stated that they buy some of the materials.