KOBİ'lerde internet uygulamaları: Sorunlar, fırsatlar ve çözüm önerileri
Application of web at SMSs; problems, opportunities and solution proposals
  1. Tez No: 143998
  2. Yazar: NURŞEN ÜRETEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
in YÜKSEK LÎSANS TEZ ÖZETİ KOBİ'LERDE İNTERNET UYGULAMALARI: SORUNLAR, FIRSATLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Nurşen ÜRETEN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2004 Danışman: Yrd.Doc.Dr. Veysel KULA Çalışmada KOBİ'lerde internet uygulamaları; sorunları, fırsatları incelenmiştir. Sorunların ve fırsatların değerlendirilmesi için KOBİ'lerin tanımı yapıldıktan sonra internet kullanımının yarattığı fırsat ve sorunlarının detay incelenmesi yapılmıştır. Ayrıca Afyon Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan internet kullanan KOBİ'ler ile yapılan anket sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonunda ekonomik sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalan KOBİ'lerin internetin faydalarının farkında oldukları ve özellikle şirket tanıtımında, bilgi ve teknolojiye kısa zamanda ulaşmada, giderlerde tasarruf sağlamasında önemine vakıf oldukları görülmüştür. Ayrıca bilgi hırsızlığı ve ödeme güvenliğinin yetersizliği nedeniyle güvenilir olmayan internet konusunda hukuki düzenlemeler ve alt yapının yetersizliğinin sonucunda sorunlar yaşanması kaçınılmaz görülmüştür. İşte bu sorunlar doğrultusunda ve genel çerçevede KOBİ'lerin internet kullanımı hakkında çözüm önerileri ortaya konmuştur. Bunlar; mali sorunların çözümü için borsa kurulması, eğitim sorunlarından kaynaklanan kalifiye personel sorunu için dış destek ve hizmet içi eğitim, e-devlet çalışmaları ve yasal düzenlemelerin hızlandırılması gibi oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT APPLICATION OF WEB AT SMEs; PROBLEMS, OPPORTUNITIES AND SOLUTION PROPOSALS Nurşen ÜRETEN Department of Management Afyon Kocatepe University The Institute of Social Sciences May 2004 Advisor : Ass.Prof.Veysel KULA In this study, application of web at SMEs; problems and oppotunities were investigated. After shortly mentioning to SMEs' s definition and opportunities and problems created by the using of web were examined in details for evaluating problems and oppotunities. Furthermore, the results of questionnaires of SMEs which are active in Afyon Organize Industry Area and using web, were analysed. In the end of this study, SMEs which have to deal with economic depression, are awared of the benefits of web and especially in definition of firm; attaining to information and technology in short time, and containing to the importance of saving cost were seen. As well, coming across with problems seen inevitable at a result of legal arrangements and insufficient substructure concern to web which is distrustful rely on information thievery and the insufficient of payment security. Solution proposals were created about using web at SMEs relating to these problems. These are formed as founding stock exchange to solve financial problems, outer support and occupational education for the qualified personal problems which are appeared by the educational insufficiency, and accelerating works on e-government and legal arrangement.