Sürdürülebilir kalkınma sürecinde iklim değişikliği ve Türkiye analizi
The climate change in the process of sustainable development and Turkey analysis
- Tez No: 143999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde canlı yaşamı için en büyük çevresel soran olarak görülen iklim değişikliği konusu, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. İklim değişikliği konusunun tam olarak anlaşılabilmesi ve gereken önlemlerin alınması, Türkiye açısından sürdürülebilir bir kalkınma sürecinin elde ortaya konmasında önemli basamaklardan bir tanesidir. Bu amaca yönelik olarak; öncelikle“Ekonomi-Çevre”başlığı altında bu iki kavram arasında varolan ilişkiler incelenmiştir. Daha sonra, sürdürülebilir kalkınma kavramına değinilerek iklim değişikliği ile olan etkileşimi irdelenmeye çalışılmıştır. Son olarak, iklim değişikliğine en büyük katkı yapan Karbondioksit (CO2) emisyonunun belirleyicileri ortaya konmuş ve sözkonusu faktörler Türkiye açısından incelenmeye çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER / Sürdürülebilir Kalkınma : Sustainable Development İklim Değişikliği : Climate Change Seragazları : Greenhouse Gases Karbondioksit : Carbon Diokside Çevre : Environment
Özet (Çeviri)
In these days, climate change that is the biggest environmental problem for living life is the most important thing to supply the sustainable development. One of the most important features is understanding of climate change exactly and taking necessesary measures to obtain a process of sustainable development for Turkey. For this reason, firstly it was studied the existed connections between the“economy and environment”. Later, it was studied to examine the interaction with climate change by touching on sustainable development. Lastly, it was put forward to the driving factors to the emission of carbon dioxide that is the most important driving factor of climate change and these factors are tried to study for Turkey.KEYWORDS Sürdürülebilir Kalkınma : Sustainable Development İklim Değişikliği : Climate Change Seragazları : Greenhouse Gases Karbondioksit : Carbon Diokside Çevre : Environment