Bir örgüt geliştirme unsuru olarak örgütsel öğrenme
Organizational learning as an element development of an organization
- Tez No: 144007
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ÖZUTKU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde örgütlerin dinamik ve rekabetçi bir çevrede yaşamlarını sürdürebilmeleri, değişime uyum sağlama becerisine bağlıdır. Bu becerinin kazanılması ise, örgütlerin sürekli öğrenmeleri ve gelişmeleri ile mümkündür. Bu çalışmada, örgüt geliştirme sürecinde örgütsel öğrenmenin rolü incelenmiştir. Bu amaçla, Afyon'da faaliyet gösteren ve bir kamu örgütü olan Türk Telekom İl Müdürlüğü 'nde örgütsel öğrenme mekanizmalarının hangi düzeyde gerçekleştiği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla anket yöntemi kullanılmış ve örgütteki üst düzey bir yöneticiyle mülakat yapılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel öğrenme mekanizmalarının örgüt bünyesinde etkili bir şekilde işlemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today the survival of organizations in dynamic and competitive environment depends on their ability to adapt changes. And acquiring this ability is possible with the organizations' continuous learning and changing. In this study, in the process of developing organization the role of organizational learning was analysed. The level of organizational learning mechanism is tried to determine in the country office of Turkish Telecom which indicates an activity in Afyon, for this aim.The country office of Turkish Telecom is a public organization. Questionnaire method was used in order to collect data in research, and, a manager in organization was interviewed. According to research, organizational learning mechanisms don't work, affectively in organization structure.