Yönetimde güven ve yetki devri
Delegation of authority and trust in management
- Tez No: 144013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ YÖNETİMDE GÜVEN VE YETKİ DEVRİ Mustafa SOYTEKİN İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2004 Danışman: Doç.Dr. Belkıs ÖZKARA İnsanın ve insan ilişkilerinin Öneminin arttığı günümüzde örgütlerinin başarısında kilit rol oynayan insan kaynaklarının daha etkin yönetimi yetki devri ve güven gibi araç, uygulama ve ilişkilere bağlıdır. Bu araç ve uygulamalara önem verip gereklerini yerine getiren örgütler kuşkusuz rakiplerinin ötesinde daha etkin ve verimli yönetilirler. Çalışmamızda örgütte güven ortamının oluşturulması ile başarılı bir yetki devrinin nasıl sağlanacağı, bu iki kavramın örgüte kazandırdıkları ve aralarındaki ilişki ortaya konulmuş ve bununla ilgili olarak Afyon organize sanayi bölgesinde faaliyetlerim sürdüren Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret A.Ş.'de örgütte güven ve yetki devrinin ne şekilde ve ölçüde varolduklarını ölçmeye yönelik anket çalışması yapılmıştır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yetki, yetkinin ilişkili olduğu kavramlar ve yetki devri kavramı, çeşitleri ve ilkeleri üzerine bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde yetki devri süreci, sürece etkisi eden faktörler ve başarılı bir yetki devri için önerilerimiz üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ilk olarak, güven ve güvensizlik kavramı, güvenin tesisi, aşınması ve onarılması, örgütte güven ortamının alternatiflerin neler olduğu daha sonra güven ve yetki devri arasındaki ilişkiler ortaya konulmuş ve son olarak bu ilişkinin hayat bulabileceği yönetim modelleri ve uygulamaları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise örgütte güven ve yetki devrinin nasıl ve şekilde algılanıp uygulandığına ilişkin anket ve bulgularına yönelik analizi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DELEGATION OF AUTHORITY AND TRUST IN MANAGEMENT Mustafa SOYTEKİN Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences January 2004 Advisor: Doç.Dr. Belkıs ÖZKARA Present time in which human and human relations are gaining more and more importance better management of human resourses that take part a key role in success of organizations is dependent on the relations and the performance of means such as delegation of authority and trust. Organbizations that gives importance to these applications and perform the requirements are no doubt adminestered more efficiently and productively ahead of their rivals. In our study we have examined how to achieve a succesful delegation of authority and achieving the trust athmosphere in organization, and their advantages in the organization, relationship between them; and pertaining to this in Tureks Turunç Madencilik (mining) Import and Export A.Ş. which is active in Afyon Organize Sanayi Bölgesi (organized industry region) a survey has been made in order to determine to what extend and in what way the trust and is in organization. Our study consists of four chapters. In the first chapter; information concerning authorization, concepts related to authorization and delegation of authority concept and its variations and its principles have been emphasized.In the second chapter; process, factors that affect the process and our suggestions for a succesful delegation of authority have been discussed.In the third chapter; firstly concepts of trust and distrustfulness, establishing trust, its depriciation and its amendment, what the alternatives of trust athmosphere are, and then connections between trust and have been brought up and finally organizational models and applications in which these can stem from have been discussed. In the fourth chapter; survey and its results concerning how and in what ways trust and delegation of authority are perceived and applied have been analyzed.