Dönüştürücü liderliğin işletmenin başarısındaki rolü
The Role of the transformational leadership on the success of the organization
  1. Tez No: 144014
  2. Yazar: ERDENER SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ DÖNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİĞİN İŞLETMENİN BAŞARISINDAKİ ROLÜ Erdener SEVİNÇ İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat 2004 Danışman: Yard. Doç. Dr. Mehmet ERKAN Çalışmada lider ve yönetici ayrımı tanımlanmış, dönüştürücü liderlik yaklaşımı ve diğer liderlik türleri incelenmiş ve dönüştürücü liderlik yaklaşımının gelişimi, özellikleri ve uygulama aşamaları belirtilmiştir. Dönüştürücü liderliğin işletmenin başarındaki rolünü belirlemek maksadıyla, Sahra Depolar Komutanlığına bağlı, tamamı aynı standart kadro ve görev tanımlarını uygulayan 6 mühimmat deposundaki lider personelin liderlik özellikleri araştırılmıştır. 2002-2003 Eğitim Yılı Genel ve Teknik Denetleme sonuçlarına göre diğerlerine oranla daha başarılı olan iki mühimmat deposundaki lider personelin dönüştürücü lider davranışlarını daha fazla benimsedikleri ve uyguladıkları görülmüştür. Sonuç olarak dönüştürücü liderlik yaklaşımının bir işletmede başarıyı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE ROLE OF THE TRANSFORMATIONAL LEADERSHIP ON THE SUCCESS OF THE ORGANIZATION Erdener SEVİNÇ Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences (February 2004 i Advisor: Ass.Prof. Mehmet ERKAN In this dissertation, it is determined the distinction of leader and manager, studied the transformational leadership and the other leadership types, and explained the development, characteristics and the application steps of transformational leadership. It is analyzed the leadership properties of the leaders in the 6 ammunition depots carrying out the same organization type and the same job descriptions, which is belonged to the Field Depots Command ( AFYON ). It is appeared that, the leaders in two ammunition depots ( KAYSERİ and SUSURLUK ) which are more successful according to the General and Technical Inspections during 2002-2003 Training Period, are applying the transformational leadership behaviors more than the others. As a result, it is appeared that the transformational leaderhip provides the success in an organization.