Varlık fiyatlama modelleri: İMKB U-50 senetleri üzerinde ampirik bir uygulama
Asset pricing models: An emprical study in IMKB U-50
- Tez No: 144040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET VARLIK FİYATLAMA MODELLERİ : İMKB U- 50 HİSSE SENETLERİ ÜZERİNE AMPİRİK BİR ÇALIŞMA Ekşi, Gülfen Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Sadık Çukur Ağustos 2004, 80 sayfa Bu çalışmada, temel olarak varlık fiyatlama modelleri test edilmiştir. Finarısal Varlıkları Fiyatlama Modeli ve Arbitraj Fiyatlama Modeli'nin portföy yönetimindeki kullanımı ve Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli, Arbitraj Fiyatlama Modeli'nin İMKB'de uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında, lMKB-100 endeksi ve yirmi hisse senedinin getirişi kullanılarak Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli tahmin edilmiştir. İMKB-100 endeksi, aylık faiz oranları, tüketici fiyat endeksi ve yirmi hisse senedinin getirişi kullanılarak Arbitraj Fiyatlama Modeli tahmin edilmiştir. Sonuçlarda, Arbitraj Fiyatlama Modeli beklenen getirilerin tahmin edilmesinde başarılı sonuçlar vermiştir. Anahtar Kelime : Sermaye Varlıklarını Fiyatlama Modeli, Arbitraj Fiyatlama Modeli, Getiri, Risk. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSET PRICING MODELS : AN EMPRICAL STUDY IN IMKB U-50 Ekşi, Gülfen Masters Degree, Department of Management Supervisor: Ass. Prof. Sadık ÇUKUR August 2004, 80 pages In this study, it is basically tested Asset Pricing Models, Capital Asset Pricing Model, Arbitrage Pricing Model usage in portfolio management and Capital Asset Pricing Model, Arbitrage Pricing Model are applied in IMKB. In practice part of this study, Capital Asset Pricing Model is estimated by using return on 20 stocks and IMKB-100 index. Arbitrage Pricing Model is estimated by using return on 20 stocks and IMKB-100, the treasury bill interest rates and consumer price index. In conslusion, Arbitrage Pricing Model would give sucçesfully results at the estimation of expected returns. Keywords : Capital Asset Pricing Model, Arbitrage Pricing Model, Return, Risk. Ill