Dağcılık eğitiminin problem çözme becerisi üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of mountaineering education on problem solving skills
- Tez No: 144041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜBERRA ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, dağcılık eğitiminin problem çözme becerisi üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya, Türkiye Dağcılık Federasyonunun Temmuz 2003 tarihinde düzenlediği 7 günlük Yaz Eğitim kamplarına farklı illerden katılan 10 kadm, 41 erkek toplam 51 kişi dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile Heppner'in Problem Çözme Envanteri kullanılmıştır. Ayrıca, katılımcıların kamp eğitim uygulamalarını ve genel kamp yaşamlarım tespit etmek için, nitel analiz yöntemlerinden“gözlem yöntemi”araştırmacı tarafından kullanılmıştır. Gözlem türü olarak tamamen yapılandırılmamış alan çalışması seçilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, öntest-sontest ölçüm toplam puanlarının karşılaştırılması için t-testi; araştırmanın değişkenleri olan cinsiyet, doğa sporları tecrübesi, çadırlı kamp hayatı tecrübesi ve kaya tırmanış tecrübesi grupları arasındaki ortalama farklarının karşılaştırması için Mann- Whitney U testi; eğitim değişkeni grubundaki farklılığın tespiti için de Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Ayrıca, gözlem sonuçlarının değerlendirilmesi için“betimsel analiz yöntemi”kullanılmıştır. Sonuç olarak, dağcılık eğitiminin, katılımcıların cinsiyet, eğitim düzeyi, doğa sporları tecrübesi ve çadırlı kamp hayatı tecrübesi, kaya tırmanış tecrübesi değişkenleri açısından problem çözme beceri algı düzeyine anlamlı bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of mountaineering education on problem solving skills. The subjects of the study were 10 females, 41 male total 51 persons who participated from different cities to 7 days lasted Summer Education Camps of Turkish Mountaineering Federation in July 2003. The questionnaire form that was prepared by the researcher andHeppner's Problem Solving Inventory were used in collecting data. Besides, data was collected via observation by the researcher to determine the camp education practices and general camp living of the participants. Partially- structured field work was used as observation technique. In order to compare the total scores of pre-test post test; t-test was used. Mann- Whitney U test was used to compare the average differences of the variances of the study that are; gender, outdoor sports experience, experience in camp life with tents and rock climbing experience. In order to determine the difference in education group the Kruskal-Wallis test was used. Moreover descriptive analyse method was used to evaluate the results of observation. As a result, the mountaineering education had no significant effect on problem solving skills of the participants according to the gender, education level, outdoor sports experience, experience in camp life with tents and rock climbing experience.