İşletmelerde çalışanlar açısından yönetim sorunları
Management problems for employees in organizations
  1. Tez No: 144042
  2. Yazar: MELİKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET İŞLETMELERDE ÇALIŞANLAR AÇISINDAN YÖNETİM SORUNLARI Yılmaz, Melike Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Danışmanı : Mehmet Yıldız, Ph.D. Temmuz 2004, 115 sayfa Bu çalışmanın ana amacı, işletmelerde yönetimden kaynaklanan çalışan sorunlarını araştırmaktır. Konuyla ilgili kaynaklardan ve yapılmış araştırma sonuçlarından yararlanılarak, çalışanların yönetimle ilgili beklentileri ve sorunları incelenmiştir. Birinci bölümünde yönetim, motivasyon, iş tatmini kavramları ile yönetim ve motivasyon teorileri açıklanmıştır. İkinci bölümde ise 'Çalışanlar ne ister ve nelerden şikayetçidirler?' sorusuna yanıt aranmıştır. Bu çalışma bize, işgörenler için maddiyatın yanısıra manevi bir çok unsurun da motivasyon ve iş tatmini açısından önemli olduğunu, ancak yöneticilerin çalışanların beklentilerini tam anlayamadıklarını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Örgütlerde Çalışan Beklentileri, Yönetimle İlgili Çalışan Sorunları IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MANAGEMENT PROBLEMS FOR EMPLOYEES IN ORGANIZATIONS Yılmaz, Melike M.B.A., Departmant of Business Administration Supervisor : Mehmet Yıldız, Ph.D. July 2004, 115 pages The main purpose of this study was to investigate the employee problems which result from the management in organizations. Expectations and problems of employees concerning the management were investigated by making use of articles, books and results of some researches about the subject. In the first chapter, terms of management, motivation, job satisfaction and theories of management, theories of motivation were explained. In the second chapter, the question of 'What do employees want and what do they complain about?' was tried to be answered. This study indicated that not only monetary things but also psychological factors are very important in respect of motivation and satisfaction for employees, but managers do not really understand expectations of employees. Keywords : Expectations of Employees in Organizations, Employee Problems Concerning the Management 111