Bolu ili ilköğretim okullarında görev yapan müzik öğretmenlerinin teknolojiyi ders ve etkinliklerde kullanabilme durumları
The Situation of the music teachers workink at primary schools in Bolu capacity to use of technology in lessons and activities
  1. Tez No: 144053
  2. Yazar: VURAL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÖRSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, genel eğitimden hareketle özel alan olan müzik eğitiminde çağın gereği olarak öğretmenlerin teknolojiyi ders ve etkinliklerde kullanabilme durumlarını ortaya çıkarmak ve daha etkin bir eğitim süreci için teknolojiyi kullanmanın önemini vurgulamaktır. vıBu nedenle, evreni temsil edebileceğine inanılan Bolu îli genelindeki 18 müzik öğretmenine yönelik anket, 5 okul müdürüyle de metinleri önceden hazırlanan görüşmeler gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu yöntemler sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiş, öğretmenlerin teknolojiyi ders ve etkinliklerde istenilen düzeyde kullanmadıkları gelenekçi bir anlayışı sürdürdükleri sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelime : Teknoloji vıı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find the situations of the music teachers' capacity to use technology, which is necessity of the contemporary musical education, a special area moving through the general education, in lessons and activities and to stress the importance of using technology for more effective educational process. Therefore, the survey, which is made with 18 music teachers, who are believed to represent the universe, in Bolu and interviews, prepared before, with 5 school headmasters were tried to make. IVThe data obtained at the end of the methods were evaluated and it is found that the teachers do not use the technology in lessons and activities at expected level and they keep on the traditional understanding.