Milli Eğitim Bakanlığınca, ilköğretim okullarında yapılan 'Başarı değerlendirme sınavları'nın öğretmen davranışlarına etkisi
The Educational behaviourse of the teachers of the efficiency of ' The success evaluation exams' given by the minestery of education in primary schools
  1. Tez No: 144065
  2. Yazar: NEŞE ÖZBOYACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA, İLKÖĞRETİM OKULLARINDA YAPILAN «BAŞARI DEĞERLENDİRME SINAVLARININ ÖĞRETMEN DAVRANIŞLARINA ETKİSİ Özboyact, Neşe Yüksek Lisans Tezi Eğitim Bilimleri Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hikmet Bayram Eylül 2004, (XVD>K173) sayfa Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığınca, ilköğretim okulu öğrencileri için yapılan Basan Değerlendirme Smavlan'mn güncelleştikten sonraki süreçte, öğretmenlerin eğitsel davranışları üzerindeki etkilerine ilişkin, Bolu îli ilköğretim okulları sınıf öğretmenlerinin ve ilköğretim müfettişlerinin görüşlerini saptamak, analiz edip yorumlamak, gerekli önerilerde bulunmaktır. Araştırma verileri, özel olarak geliştirilen“Basan Değerlendirme Sınavlan'nın Etkililiğine İlişkin Araştırma Anket Forrmf'nun Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görevli 18 ilköğretim müfettişine ve Bolu İli ilköğretim okullarında görevli 193 birinci kademe sınıf öğretmenine uygulanması sonucu elde edilmiştir. Toplanan verilere yüzde, frekans, aritmetik ortalama, (t) testi uygulanarak analiz edilmiştir.Araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Başarı Değerlendirme Sınavları'nın, öğretmenlerin eğitsel davranışları üzerinde etkisi olmuştur. Basan Değerlendirme Sınavları öncesi ”Orta-Çok“ arası olan düzey, Basan Değerlendirme Sınavları sonrası ”Orta-Tam" arası düzeylere erişmiştir. 2. Başarı Değerlendirme Sınavları'nın, öğretmenlerin demokratik öğrenme ortamım sağlamalarında; öğretmenlere göre etkisinin olmadığı, müfettişlere göre ise etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. 3. Basan Değerlendirme Smavlan'nın, ilköğretim okullarının beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere sahip öğrenciler yetiştirme düzeyinde; öğretmenlere göre bir etkisinin olmadığı, müfettişlere göre ise etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. 4. Basan Değerlendirme Smavlan'mn, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere, Beden Eğitimi, Resim-İş, Müzik gibi derslere verilen önemi azalttığı ortaya çıkmıştır. 5. Öğretmenlerin, Başarı Değerlendirme Sınavları öncesi eğitsel davranişlanyla, Basan Değerlendirme Sınavlan sonrası eğitsel davranışları arasında anlamlı bir ferk bulunmuştur. 6. Öğretmenlerin, Basan Değerlendirme Sınavlan öncesi eğitsel davranışlanna ilişkin görüşleri ile müfettişlerin Başarı Değerlendirme Sınavları öncesi öğretmenlerin eğitsel davranışlanna ilişkin görüşleri arasmda anlamlı bir fark bulunmuştur. 7. Öğretmenlerin, Basan Değerlendirme Sınavlan sonrası eğitsel davranışlanna ilişkin görüşleri ile müfettişlerin Başarı Değerlendirme Sınavlan sonrası öğretmenlerin eğitsel davranışlanna ilişkin görüşleri arasmda anlamlı fark bulunmuştur. Anahtar Kelime: Basan Değerlendirme Sınavlan ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EDUCATIONAL BEHAVIOURS OF THE TEACHERS OF THE EFFICIENCY OF“THE SUCCESS EVALUATION EXAMS”GIVEN BY THE MINESTERY OF EDUCATION IN PRIMARY SCHOOLS Özboyact, Neşe Ma Thesis Department Of Educational Sciences Advisor: Yard. Doç. Dr. Hikmet Bayram September 2004, (XVE)+(173) pages The aim of this study is to identify the suggestions of the teachers and the supervisors in basic education schools in the province of Bolu about the educational behaviours of the teachers within the fromework of an understanding of the evaluation of the success during the process after updating and to analayze and make remarks if necessary. The data of the research were gathered through the application of the questionnaire the efficiency of the success evaluation on 18 supervisors and 193 junior teachers in Bolu. Collected data was analyzed by applying percent, frequency, arithmetic avarege, (t) test. illIn the research the following results have been obtained: 1. The exams of the evaluation of the success effected the educational behaviors of the teachers in agoodway. The rank of“Satisfactory-Very Good”has been reached“Very Good-Perfect”rank after the success evaluation exam. 2. It has been found out that the success evaluation exam has effected the atmosphere of the demecrotic education by the teachers for the supervisors but not for the teachers. 3. It has been found out that the success evulation exams are useful to educate students in good personality, character and in a good physical, intelligence, moral and emotional balanced way as for the supervisors but not for the teachers. 4. It has been found out that the success evulation exams decreased the importance of the subjects such as Physical Education, Art and Music. 5. There is an obvious difference between the educational behaviours of the teachers before the success evulation exams and after that as for the teachers' and supervisors reviews. 6. There is an obrious difference between the reviews of the supervisors and the teachers about the educational behaviours before the success evulation exams. 7. There is an obrious difference between the reviews of the supervisors and the teachers about the educational behaviours after the success evulation exams.