Modern milli devlet ve küreselleşme
Modern nation-state and globalization
  1. Tez No: 144072
  2. Yazar: KADİR KOÇDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHAEDDİN YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 384
Özet
ÖZET İnsanlık tarih içinde muhtelif siyasi iktidar biçimleri geliştirmiştir. Kabilelerden şehir devletlerine, imparatorluklardan monarşilere uzanan süreç fiilen yaşanılan alemin sürekli büyümesinin bir sonucu olarak görülebilir. Batı Avrupa'da 17. yüzyıldan itibaren ulaşım, iletişim, ekonomi alanlarındaki gelişmelerle birlikte ortaya çıkan monarşileri modern milli devletler takip etmiştir. Modern milli devlet süreci aynı zamanda merkezileşme, milletleşme ve demokratikleşme sürecidir. 1 9. yüzyılla birlikte dünyanın diğer alanlarına da yayılan (başka bir ifadeyle küreselleşen) modern milli devletler bir arada yaşamanın dört önemli fonksiyonunu yerine getirmiştir: 1. Ödüllendirme ve cezalandırma mekanizmalarının öngörülebilir olduğu bir ortamın tesisi, başka bir ifadeyle iç ve dış güvenlik, 2. Ekonomik büyüme ile gelir bölüşümünde adalet arasında rızayı sürekli kılacak bir dengenin kurulması ve korunması, 3. Aidiyet ve entegrasyonu sağlayan müşterek bir biz duygusunun (kimlik) yaratılması, başka bir ifadeyle milletleşme, 4. İrade oluşturma ve karar alma süreçlerinin meşruiyetinin sağlanması. 1970'li yıllarda gelişmesinin zirvesine çıkan modern milli devlet, bundan sonra sorgulanmaya başlamıştır. Doğu blokunun yıkılmasıyla birlikte başlayan 21. yüzyılda milli devletin akıbeti ile ilgili tartışmalarda en çok kullanılan kavram küreselleşmedir. Bilinen bütün (bu arada milli) sınırların önem ve anlamının değişmesi, yeni sınırların çizilmesi olarak tarif edilebilecek küreselleşme şartlarında milli devletin yukarıda belirtilen fonksiyonlardan ilk ikisini eskiden olduğu gibi tek başına ve istediği gibi yerine getiremeyeceği, son iki fonksiyonun ise ancak milli devlet tarafından yerine getirilebileceği görülmektedir. Son zamanlarda yaşanan sıkıntıların (özellikle Türkiye'de) çözümü ise bu iki fonksiyonun yerine getirilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Humankind has developed several kinds of political powers in the course of his tory. The process ranging from tribal structure to city-states, and from empires to monar chies can be regarded as a result of a constant development of the actual condition which humankind experiences. Monarchies, which rose along the development in the field of intercommunication and economy since 17 century in Western Europe, have been fol lowed by nation-states. And this contemporary nation-state process is also the process of centralisation, nationhood and democratisation. Modern nation-states, expanded other parts of the world (namely globalised) from the beginning of the 19* century, took four important functions upon by co-existence or living together in peace. These functions are as follow: 1. The establishment of a condition under which reward and punishment systems are anticipated and foreseen; in other words, to ensure internal and external security. 2. To balance between economic growth and justice in income distribution, so that the consent about the system must be maintained. 3. To bring about a common sense of“we”(identity), which ensures the integra tion and sense of belonging, namely to build a nationhood. 4. To ensure the legitimatisation of decision making process and of the political willpower. Modern nation-state which reached its climax in 1970's, was begun to be cross- examined since then.. In 21st century which begun with the collapse of the Eastern Bloc, It is the term“globalisation”that has been most employed for the debate and discussion about the fate of nation-state. Under the climate of globalisation which can be described as the changing mean ing and importance of all borders (including national ones), it appears that nation-state can not undertake and fulfill -as before by alone in monopolistic way and according to its de sire- the first two functions among the functions above mentioned; but the last two func tions can only be undertaken and be fulfilled by nation state. The solution of the troubles and difficulties (especially in Turkey) with which are recently confronted, depends on the fulfilment of these last two functions.