Ankara Mamak örneğinde yoksulluk araştırması
A Research survey on Ankara Mamak district
  1. Tez No: 144075
  2. Yazar: BARÇIN KURUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Ill ÖZET Bu araştirmanra. amacı, büyükşehirlerin gecekondu bölgelerinde görülen yoksulluk olgusunun, yoksulluk kültürü ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfi faaliyetleri kapsamında incelenmesidir. Araştırma kapsamında, öncelikle, Bauman, Durkheim, Merton, Marx ve Türkdoğan'ın konuyla ilgili kavramları ve kuramları açıklanarak, incelemenin kuramsal çerçevesi oluşturulacaktır. Daha sonra, yoksulluk sorunun aşılabilmesi için gehştirilmiş olan strateji önerileri ve yoksulluk yardımlarının yasal dayanaklarından bahsedilecektir. Araştınnanın son kısmında ise, Mamak İlçesinin gecekondu bölgelerinde gerçekleştirilmiş olan saha çalışmasının nicel ve nitel bulguları, Türkdoğan'ın Erzurum ve Yörükan'ın Ankara araştırmalarının sonuçlarıyla karşılaştırılarak verilecektir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this research project is to investigate the poverty observed on the slum ares of the metropoles, together with the culture of poverty, social aids and activities of the Social Solidarity Fondation. At first the poverty theories and concepts by Bauman, Durkheim, Merton, Marx, and Türkdoğan are explained on their related forms in connection to this research in order to supply the theoretical basis. Moreover, the proposals of strategies for the prevention of the poverty and the legal basis of the social aids are going to be mentioned. Finally, the last section of the research will focus on the survey performed on the slum areas of the Mamak district. The quantitative and qualitative outcomes from this survey are given with their comparisons to the ones from the investigations of Türkdoğan's in Erzurum and Yörükan's in Ankara.