An Analysis of the autobiographical strain of literary nonfiction in Norman Mailer's The Armies of the night , Joan Didion's The white album and Michael Herr's Dispatches
Gerçekleri öznelleştirmek: Norman Mailer' in The Armies of the Night, Joan Didion' un The Album ve Michael Herr' in Dispatches adlı eserlerinde otobiyografik özellik taşıyan olgu yönelimli roman türü' nün bir incelemesi
- Tez No: 144076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDAN TANRISAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET New Journalism (Yeni Gazetecilik) veya nonfiction novel olarak da adlandırılan olgu yönelimli roman türü, genellikle gerçek ve kurgu arasındaki ilişki bağlanımda incelenegelmiştir. Bu edebi türü araştıran eleştirmenlerin çoğu, çalışmalarında önceliği türün kökenine ve tanımlanmasına vermiş iken, aynı zamanda edebiyat ve gazetecilik arasındaki ilişkiyi de incelemişlerdir. Yeni Gazetecilik türünün öznel ve sıklıkla kişisel olan doğası kimi eleştirmenlerce kabul edilmiş olsa da, bu yönüyle şimdiye kadar yeterince irdelenmemiştir. Aslında bu tarzın öncülerinden Norman Mailer, Joan Didion, veya Michael Herr gibi yazarlar, altmışlar ve yetmişlerde yazdıkları eserlerinde sosyal, politik ve tarihsel meseleleri irdelerken hayli özyaşamsal bir tavır sergilemişlerdir. Bu bağlamda, bu tez altmışlar ve yetmişlerde yazılmış olan çeşitli yeni gazetecilik eserlerinde otobiyografik tavrın nasıl değerlendirildiğim incelemeyi ve bu dönemde özyaşamsal anlatının ve yeni gazetecilik türünün nasıl bütünleştiğini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Literary Nonfiction, which is alternatively called New Journalism or the nonfiction novel, has been often studied in the context of the relation between fact and fiction. The majority of the critics of the nonfiction genre, have been primarily preoccupied with the origin, and definition of this literary form, while at the same time examining the relation between literature and journalism. Although some critics have also acknowledged, the subjective and often personal nature of this writing, this aspect of literary journalism has received little consideration so far. As a matter of fact, writers such as Norman Mailer, Joan Didion or Michael Herr have written in a highly autobiographical manner while probing into the social, political or historical issues in their new journalistic works of the sixties and seventies. In this respect, this dissertation is an attempt to study the utilization of the autobiographical mode in a number of nonfiction works of the sixties and seventies and to trace the integration of the autobiographical narrative and the nonfiction genre during this era.