An Analysis of biographical elements in James Joyce's 'The Dubliners'
James Joyce'un 'The Dubliners' adlı romanında yeralan biyografik yansımalar
- Tez No: 63756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OPPERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Ondokuzuncu yüzyıl ortalarından itibaren, özellikle 1848'deki Büyük Açlık'tan sonra İrlanda'da bağımsızlık mücadelesi giderek önem kazanmaya başladı. Bu mücadeleye tüm İrlanda halkı katılmamıştı. Başta İngiliz kökenli Protestanlar olmak üzere bazı İrlandalılar İngiliz yönetiminde kalmayı daha uygun buluyorlardı. Ancak İrlanda milliyetçileri mücadelelerini sürdürdüler ve 1910'lu yıllarda ciddi bir aşamaya geldiler. Parnell ve diğer milliyetçiler İngiliz yönetimince sindirilmeye ve baskı altında tutulmaya başlandı. İşte bu ortamda bazı İrlandalı aydın ve yazarlar İrlanda Edebiyatı Rönesansı olarak adlandırılan bir akım başlatıp yeni yaklaşım ve tutumlarını ortaya koydular. Bu tutumla yazarlar, İrlanda halkını her türlü İngiliz etkisinden kurtarmayı ve kendi kültür geçmişlerine ilgi uyandırmayı, dolayısıyla Kelt kimliğini ve bilincini canlandırmayı hedeflemişlerdi, özellikle W.B. Yeats, George Russell (AE), George Moore, J. M. Synge ve Sean O'Casey, İrlanda mitolojisi ve efsaneleri ile yalın folklar motiflerini kullanarak bu hedefe ulaşmaya çalışmışlardır. Ancak İrlanda halkı içinde bulunduğu dini, ekonomik ve sosyal baskılardan kurtulup kendi benliğini bulmak yerine dini ve töresel kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir tutum izleyerek Avrupa'daki gelişmelere kapalı kalmışlardır. James Joyce, bu kapalı tutumun ülkeyi yokoluşa sürüklediğini farketmiş ve İrlanda'yı bu sona karşı uyarmak istemiştir. Ne var ki, İrlandalı yayıncılar Joyce'un yenilikçi fikirlerine hazır olmadığından dolayı onun eserlerini yayımlamaya yanaşmamışlardır. Joyce da yazmaya devam edebilmek için Avrupa'ya gitmiştir. İrlanda'nın bu tepkisizliği karşısında halkına karşı büyük öfke duyan Joyce, Avrupa'da geçirdiği süre içinde, İrlanda'yı tüm olumsuz yönleriyle yansıtmak amacıyla bir hikayeler dizisi yazmaya başlamış ve The Dubliners böyle ortaya çıkmıştır.III Bu tezin amacı, Joyce'un ülkesinde yaşanan sorunlar, yakın çevresindeki insanlar ve kendi iç dünyasında gelişen çelişkilerden nasıl etkilendiğini ve bunu hikayelerine nasıl yansıttığını incelemektir. Bu tez, bir giriş, dört esas ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde modernist akımın genel özelliklerinin yanısıra Joyce'un idealindeki İrlanda ve The Dubliners hakkında genel bilgi verilmekte ve özgeçmişi özet olarak sunulmaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümler sırasıyla çocukluk, gençlik ve olgunluk dönemi hikayeleridir. Bu hikayelerde Dublin'de yaşayan her yaştan insanın dini ve toplumsal baskılar sonucu yaşadığı olaylar ve etkinlikleri biografik özellikleri ışığında incelenmiştir. Dördüncü bölüm ikiye ayrılır. Bu bölümdeki hikayeler Dublin'i dini, sanatsal ve siyasal yönden elealır. Son hikaye“The Dead”ise Joyce'un İrlanda gerçeğini kabullenişini yansıtmasıyla diğerlerinden ayrılır. Bu gelişmelerden çıkarılan sonuç, Joyce'un The Dubliners'da o zamanın İrlanda'sını objektif olarak yansıttığı ve bunu sağlamak için de kendi özgeçmişini temel aldığı gerçeğidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since the mid-nineteenth century, especially after the Great Famine in 1848, the struggle for independence in Ireland gradually gained importance. Yet, not all the Irishmen joined the struggle. Especially the Anglo-Irish Protestants preferred to remain under the British rule. However Irish nationalists continued their struggle for independence and they had a significant achievement during the 1910s. Parnell and other nationalists were tried to be kept under oppression by the British rule. Under these circumstances, some Irish nationalists and literary people started Irish Literary Revival. This revival aimed to liberate the Irish from any kind of British impact and arouse an interest for their own cultural past, and therefore restore their Celtic identity and conscience. Among these Literary people, WB Yeats, George Russell (AE), George Moore, J.M.Synge and Sean O'Casey were the significant ones who presented Irish mythology and legends with plain folkloric motives in their works. Despite these efforts to regenerate the Irish spirit, the Irish, by remaining unresponsive to their exploitation by England which consumed their national sources, closed themselves off to the developments in Europe. Noticing that the country was on the edge of collapse, Joyce tried to warn the Irish about the inevitable result. However, as Ireland was not prepared for his revolutionary ideas, Joyce's works were refused publication. This forced Joyce to leave Dublin for Europe in order to continue his writing. Joyce felt deeply offended with and dissappointed by the uncommitted and unresponsive Irish. During the time he spent in Europe,he started writing a collection of short stories which reflects Ireland as it is, with all the unpleasent aspects. In this thesis, my aim is to examine the interaction between Joyce's The Dubliners and his own experiences, such as the controversies in his country, his relations with his family and acquaintances, or his inner conflicts. The individual stories of The Dubliners are thus analyzed with respect to their parallelism with Joyce's biography. This thesis consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the introduction, James Joyce's life experiences are discussed in terms of their relevance to his artistic career, and The Dubliners is introduced as a collection of autobiographical stories. After the detailed introduction of the biography of James Joyce, the thesis continues with chapters focusing on the stories of The Dubliners. Chapters I, II and III, are concerned with the stories which deal with Joyce's childhood, adolescence and adulthood respectively. In these stories, the daily life in Ireland is presented. Also the experiences of the people of all ages and the reflections of the political and social oppression on them are reflected. Chapter IV can be considered as two parts. The first three stories provide the religious, political and artistic panorama of Dublin in general. The final story“The Dead”is not included in this group as it reflects Joyce's acceptance of the Irish reality. The conclusion reached in this thesis is that, Joyce reflected his contemporary Ireland in his work The Dubliners by making extensive use of his own experiences and observation.