A genre analysis of the autobiographical web pages of third wave coffee shops in Türkiye
Türkiye'deki üçüncü nesil kahve dükkanlarının otobiyografik web sayfalarının bir tür analizi
- Tez No: 867888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DOYURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Web sitelerinde, yayımcı kuruluş, kurum, işletme ve/veya kişiler hakkında okuyucuyu bilgi- lendirme ortak iletişimsel amacını güden;“Hakkımızda”,“Biz Kimiz”gibi başlıklar verilen kısımlar yaygın olarak gözlenir. Bu kısımlar bu çalışmada“otobiyografik web sayfaları”(OWS) olarak adlandırılmışlardır. OWS'lerin mevcut tür analizleri, banka, üniversite ve bü- yük şirketler gibi kurumsal işletmeler ve kuruluşlara ait web sitelerini konu almışlardır. Kü- çük işletmeler gibi, daha küçük ve teklifsiz oluşumların web siteleri ve OWS'leri tür araştır- macılarının gündemine girememiştir. Bu çalışma, yakın zamanda popülerleşen böylesi bir küçük işletme kategorisi olan üçüncü nesil kahve dükkanlarının OWS'lerinin bir tür çözüm- lemesidir. Bhatia'nın tanımlanmamış türlerin analizi adlı çatısı ve Biber'in yukarıdan aşa- ğıya tür çözümlemesi temelinde kurgulanan bir tür çözümlemesi, Türkiye'deki üçüncü nesil kahve dükkanlarının OWS'lerinden derlenen 24 metinden oluşan bir bütünceye uygulanmış- tır. Bunun sonucunda, üçüncü nesil kahve dükkanlarının OWS'lerinin bit tür teşkil ettikleri; bu türün iletişimsel amaçlarının (i) işletmeyi tanıtmak, ve (ii) işletmenin üçüncü nesil kahve dükkanı statüsünü kanıtlamak olduğu; ve türün 7 hareket ve 4 yapısal bileşenden oluşan bir retorik yapıya sahip olduğu bulgulanmıştır. Hareketlerden yalnızca biri zorunludur, ve yal- nızca bir diğeri uzlaşımsal olarak tanımlanabilir. Hareketlerden üçünün bariz konumsal eği- limleri gözlenebilirken, kalan dördünün belirli bir sıralanışı yoktur. Karmaşık cümleler, fiiller ve zamirlerde birinci tekil şahıs, ve şimdiki zaman tercih edilmektedir. Bir harekette, zaman ve yer zarfları kendini tanıtma için bir göstergesel kaynak olarak kullanılmaktadır. Bulgular göstermektedir ki, Türkiye'deki üçüncü nesil kahve dükkanlarının OWS'leri, bu işletmelerin değer ve sosyoekonomik bağlamları etrafında şekillenen, esnek bir tanıtımsal metin türüdür. Anahtar kelimeler Tür çözümlemesi, hareket çözümlemesi, otobiyografik web sayfaları, üçüncü dalga kahve dükkanları, Türkiye
Özet (Çeviri)
Sections titled“About Us”,“Who We Are”and similar, termed“autobiographical web pages”(AWPs) in this study, are a common feature of many websites, with a shared communicative goal of informing the reader about the organisation(s), institution(s), commercial entity/-ies, and/or person(s) behind them. Genre analyses of autobiographical web pages so far have fo- cused on institutional and corporate websites, belonging to such organisations as large com- panies, universities, and banks. Websites and AWPs of smaller, less formal organisations, such as small businesses, haven't received much attention from genre analysts. This study consists in the genre analysis of the AWPs of one such recent and burgeoning category of small business: third wave coffee shops. A genre analysis based on Bhatia's analysing unfa- miliar genres framework and Biber's top-down genre analysis was conducted on a sample corpus of AWPs of 24 third wave coffee shops in Türkiye. It was found that AWPs of third wave coffee shops constitute a genre, whose communicative purposes are (i) promoting the business, and (ii) qualifying the business as a third wave coffee shop, and whose rhetorical structure consists of seven rhetorical moves and four structural elements. Only one of these moves is mandatory, and only one other move can be classified as conventional. Three of these moves have clear positional tendencies, while the other four do not display an identifi- able sequential order. The genre exhibits a preference for complex sentences, first person plural pronouns and verbs, and the present tense. In the case of one move, time and place adverbials are used as a semiotic resource for self-promotion. Ultimately, the findings of this study show that AWPs of Turkish third wave coffee shops constitute a flexible promotional genre shaped around the values and socioeconomics of these third wave coffee shops. Keywords Genre analysis, move analysis, autobiographical web pages, third wave coffee shops, Türkiye