Geleneksel yörük kadını takı ve başlıkları çıkışlı resimler
The, Paintings formed by tarditional nomedic Turkish womens jewellery and headdresses
- Tez No: 144077
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER GENÇAYDIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yörük yaşam ve kültürüne yüzyıllardır yüklenmiş olan inanç ve tılsım geleneği yörük kadını takı ve başlıklarında iğne oyalan, çiçekler, boncuk ve pullar, gümüşlerle şekillenip yörük kadınının manevi dili ve süslenme aracı olmuştur. Dünyanın her bölgesinde, her ülkenin kendine ait kültürel yapısı ve bunun geleneklerine olan yansıması söz konusudur. İnsan her yerde insan kadın her yerde kadındır. İnsanın çektiği acı, duyduğu mutluluk ortak ve benzer özellikleri ile evrensel bir dil oluştururlar. Bunun yaşam şekillerinde, kültür ve geleneklerinde varlık göstermesi aynı zamanda taktıklarına giydiklerine yansır. Bu temanın, süslenme olgusu olarak değerlendirildiğinde hayat anlayışı ile kimlikle ve yaşam sevinci ile örtüşmekte olması ve bu masalsı dünyanın resim sanatına zengin kaynaklar oluşturabilirliği resimlerin çıkış noktası olmuştur. Çalışmalarda; orta asyadan göçerek Anadolu topraklarında yaşamlarım sürdürmeye devam eden yörüklerde Anadolu Uygarlıklarında ve Orta Asya kültürlerinde varolmuş geleneksel yapıların yansıması söz konusudur. Sanat eseri raporunun hazırlanma sürecinde kendine özgü ifade şekli olan yörük kadım takı ve başlıklarının resim diliyle, renk, motif, leke, derinlik açısından kurgulanma şekilleri üzerinde araştırmalara gidilmiştir. Konunun başlıca etnografik yanlan bunun kuşaktan kuşağa aktanlmış duygusal yanlan, birebir gözlem ve incelemelerle oluşturulmuş renk motif ve biçim zenginliği araştırmanın başından itibaren resimlerin oluşumundaki heyecan ve coşkuyu yönlendirmiştir. Çalışmalar sürecinde takı ve başlıklardaki duygulanım zenginliğinin oluşum nedenleri incelenmiş teknik olarak tuval, akrilik ve yer yer pullar, boncuklar, pırıltılı malzemeler uygulanmış ancak amaç ve teknik arasındaki tutarlılığın sağlanması için çalışmaların tümü tuval üzerinde akrilik şeklinde oluşturulmuştur. Sanat eseri raporunda, yörüklük dünyasındaki geleneksel yapı resim sanatına kaynak olmuş ve yeni bir sanat yapıtma olan izleri çalışmalar üzerindeki etkileri plastik gereksinimler doğrultusunda çözümlenirken kişisel yorumlarla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The belief and charm tradition which attributed to nomadic life and culture has been shaped in nomadic women's' jewellery and headdresses with needle embroidery, flowers, beads, sequins and silver, and become the spiritual language and the way of adorning. All over the world, every country has its own cultural structure and the reflection of culture to traditions. Human being is a human being, woman is a woman everywhere. Human's suffering and happiness form a universal language with common and similar characteristics. Its presence in culture and tradition also reflects on their clothing and jewellery. This theme being evaluated as adorning overlaps with joy of living, way of minking and identity and this fairytale world has provided a rich source for paintings and has been the starting point of the painting (art). The art of nomads who have migrated from Middle Asia and have been living in Anatolia since, reflects the. traditional structures present in Anatolian civilizations and Middle Asia cultures. During the process of preparing the report on the work of art, research has been done on the influence of nomad women's headdresses and jewelry which has an individual (original) (authentic) expression of its own, on the way of assembly of colors, motives, spots and dimensions via language of art. The main ethnographic aspects of the subject, its emotional aspects transmitted from generation to generation, and color, motive and abundance of shape formed by the individual observation has orientated the excitement and enthusiasm in the creation of paintings since the start of this research. During the process of research, the reason for the emotional richness at the jewelry and headdresses has been investigated (examined). Technically canvas, acrylics and partially beads, sequins and shiny (shimmery) materials have been used. Yet, in order to obtain the coherence between the goal and the technique, all work of art has been done on canvas with acrylics. At the report on work of art, while the traditional structure of nomadic world which has formed a source for art of painting and the traces of it on a new work of art, and its effects on the studies are being resolved on plastic requirements is presented with personel interpretations.