Okul öncesi öğretmenlerinin iş gereklerinin ps,kotknik testlerle ölçülmesi: Ankara İli özel okul öncesi eğitim kurumlarına yönelik alan araştırması
Determination of the job specifications of the pre-school teachers by psycho-technique tests: A field study within the province of Ankara
- Tez No: 144078
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
11 ÖZET 6 yaşına gelindiğinde kişiliğin %70'i tamamlanmış olmaktadır. Bu nedenle okul öncesi eğitiminde seçilerek görevlendirilecek olan öğretmen ve öğretmen adayları, iş için gerekli yeteneklere sahip olmanın yam sıra öncelikli olarak bu gerçeğin bilincinde olmalıdırlar. Bu çalışma, psikoteknik test yöntemleriyle, kreş ve anaokulu gibi kurumlarda görev yapacak olan öğretmen ve öğretmen adaylarında aranacak olan becerileri belirlemek ve onların iş gereklerini yerine getirip getiremeyeceklerini saptamak için yapılan araştırmaların sonuçlarım kapsamaktadır. Bu maksatla Ankara ili içerisindeki okul öncesi kurumlarda uygulanan iş analizleri sonucunda yukarıda bahsedilen iş gerekleri saptanmış ve kağıt kalem tipi psikoteknik testlerle ölçülebilir hale getirilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarının kurucuları ve yöneticileriyle yapılan görüşmelerde, beklenen Psikoteknik Test Sektör Ortalaması tespit edilmiş ve bu ortalama, sektördeki kurumlar tarafından en alt limit olarak kabul edilmiştir. Bir sonraki aşamada ise bu alt limit ile halen çalışan öğretmenlere ve bünyesinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü bulunan Kız Meslek Liseleri' nin son sınıf öğrencilerine mezun olmalarından hemen önce uygulanan“Psikoteknik Test Bataryası”mn sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışma içerisinde, Kız Meslek Liseleri Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümüne devam eden son sınıf öğrencilerine uygulanan demografik anket ve tutum ölçeğinin değerlendirilmesi sonucu, belirli özellikler gösteren davranışlarla Psikoteknik test sonuçları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, halen görev yapan ve yapacak olan öğretmenlerin psikoteknik test sonuçlarına göre yeterliliği tartışılmış, okul öncesi eğitim kurumlarına ve bu kurumlarda çalışacak öğretmenlerin yetiştirildiği okullar adına Milli Eğitim Bakanlığına iş gereklerini kapsayan eğitimle ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY At the age of six, 70 percent of personality is already developed. Therefore, to be in the awareness of this feet has a prime necessity for the teachers and candidate teachers who will be selected and employed in pre-school education, along with the skills required for the job. By the employment of psychotechnique test methods, this study covers the results of the investigations conducted to determine the required skills of the kindergarten and nursery teachers and candidate teachers, as well as their ability to accomplish these job requirements. In this regard, at the end of the job analyses carried out in the pre-school establishments within the Province of Ankara, above mentioned job requirements were determined and became measurable by pencil-and-paper type of psychotechnique tests. As a result of the discussions with the founders and executives of pre-school establishments, the anticipated Psychotechnique Test Average of the sector was determined. This average was accepted as the lower limit agreed by the establishments in the sector. Then in the next stage, this lower limit was compared with the results of the“Psycho-technique Test Battery”which was applied to already employed teachers as well as to the senior students of the Professional Girls High Schools that carry Child Development and Education Departments just before their graduation. Resulting from the evaluation of the demographic survey and the attitude measurements applied to the senior students attending to the Child Development and Education Departments of the Professional Girls High Schools, the relations between the attitudes demonstrating certain characteristics and the results of the psychotechnique tests were also examined in this study. In the final part of the study the efficiency, according to the Psychotechnique test results, of the teachers presently employed and who will be employed was discussed, and suggestions were made to the Ministry of National