Müşteri sadakati oluşum sürecine ilişkin alternatif bir model
An Alternative model to customer loyalty formation process
  1. Tez No: 144089
  2. Yazar: EBRU GÜNEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
11 ÖZET Müşteri sadakatini, tutumsal ve davranışsal boyutlarını birlikte içerecek şekilde ele alan bu çalışmada, sadakatin oluşum sürecine ilişkin bir model geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın yaklaşımına göre, müşteri sadakati, göreceli tutum ve tekrarlı satın alma davranışından oluşur. Göreceli tutum ise, marka inancı ve benlik algısı tarafından belirlenir. Bu çerçevede 1018 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan araştırmada çalışmanın önerdiği modeli destekleyen sonuçlara ulaşıldı. Tutumsal sadakatin, markanın fonksiyonel ve sembolik özelliklerine olan inanca bağlı olarak oluşmakta olduğu ve markanın fonksiyonel ve sembolik özelliklerine inanç ile benlik algısı uyumunun sadakat tutumunu güçlendirmekte olduğu belirlendi. Belirli bir markaya yönelik göreceli tutum ne kadar yüksekse, o markayı tekrar satın alma eğiliminin de o kadar yüksek olacağı saptandı. Göreceli tutumun davranışa dönüşmesinde, fiyat değişikliklerinin ve referans grubunun etkisi olmadığı ancak diğer markaların yeni özelliklerle piyasaya çıkmasının, tutumun davranışa dönüşümünde etkili bir faktör olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study presents a new model to customer loyalty formation process. Customer loyalty is conceptualized here as having both attitudinal and behavioral dimensions. Relative attitude towards the brand represent the attitudinal component and repeat purchase behavior represents the behavioral component. According to the model presented in this study, brand belief and the consistency between brand belief and self-concept determine the relative attitude toward the brand, which, in turn, influences repurchase intention and thereby, repeat purchase behavior. The empirical investigation conducted on 1018 university students supported the model presented in this study. The results showed that attitudinal loyalty is influenced by customer's beliefs about the functional and symbolic attributes of the brand as well as the consistency between these beliefs and customer's self-concept. It was also found out that the stronger the relative attitude towards the brand, the more likely that brand will be purchased repeatdly. Furthermore, the results revealed that the relationship between relative attitude and repeat purchase intention is influenced by presentation of other brands with new attributes, whereas reference groups and price changes in other brands do not have significant impact on this relationship.