Relations between personality, language learning and teaching: The contribution of personality tarits (introversion, extroversion, ambiversion) to the development of language learning styles and strategies and their effects on student success in foreign language achievement at university level
Kişilik, dil, öğrenim ve öğretim arasındaki bağlantılar: Kişilik özelliklerinin (içedönüklük, dışadönüklük, hem içe hem dışa dönüklük) dil öğrenim stil ve stratejilerinin gelişimine olan katkısı ve bunun üniversite düzeyinde yabancı dil öğreniminde...
- Tez No: 144112
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu Doktora Tezi, kişilik özellikleri (içedönüklük, dlşadönüklük, hem içe hem dışa dönüklük) ile yabancı dil öğrenme arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin değişik kişilik özelliklerinin farklı öğrenme stil ve stratejileri geliştirmelerine yardımcı olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu tez, kişiliğin, yabancı dil öğrenirken, eğitim - öğretim stil ve stratejilerinin seçilmesinde belirleyici bir faktör olduğunu otaya koymayı amaçlamıştır. Bu bağlantıyı ortaya çıkarabilmek için, Bilkent Üniversitesi, birinci sınıfların aldığı Akademik İngilizce Programında, ingilizce 101 dersini tamamlamış, Mühendislik, Fen, İşletme, Güzel Sanatlar, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültelerinde okuyan öğrencilere, Maudsley'in Kişilik Testi, Barsch'ın Öğrenme StHIeri ve Rebecca Oxford'un Öğrenme Stratejileri testleri dağıtılmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, yabancı dil öğrenen bir öğrencinin kişilik özelliklerine bağlı olarak farklı öğrenme stil ve stratejileri geliştirdiğini ve buna bağiı olarak yabancı dil öğrenmede başarının farklılık gösterdiğini, ancak, bunların arasında istatistiksel olarak güçlü değil, sanılanın aksine daha zayıf bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. Bu doktora çalışması, Akademisyenler için Türkiye'de ilk kez üniversite düzeyinde üç farklı bilimsel anketin uygulanması ve kişilik ile yabancı dil öğrenimi arasındaki ilişkiyi bilimsel bir metodla ete atması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This Doctoral dissertation investigates the relationship between personality (introversion-extroversion-ambiversion) and foreign language learning. This study aims to show that the reflections of different personality types can be observed in students' developing different language learning styles and strategies for himself/herself. This dissertation hypothesized the fact that personality is a dominant factor in achieving the educational goals through several learning styles and strategies for the students learning a foreign language. To clarify this relationship; Maudsley's 'Personality', Barsch's 'Learning Styles' and Rebecca Oxford's 'Learning Strategies' Inventories were distributed and evaluated statistically to Bilkent University Freshman students studying in the Faculty of Engineering, Science, Economics, Fine Arts, and Humanities & Letters, who received the English 101 course in their first year of the university. The research results showed that there is not a statistically strong, but low relationship between Personality traits of the learner, the way s(he) establishes the learning styles and strategies and the way s(he) reflects these characteristics into success white learning a foreign language. This doctoral study is important for the researcher since for the very fist time in Turkey, all of these three scientific inventories were applied to the students at the university level to determine the relationship between personality and foreign language education from a scientific point öf view.