Boşanmış ailede yetişen gençlerin evlilikten beklentileri üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparative study about expections of young people, who have been grown up in a divorced parents, from marriage.
  1. Tez No: 144113
  2. Yazar: ÖZGE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CILGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
11 ÖZET Toplumsal değişme paralel olarak aile yapısında değişimler yaşanmakta ise de aile toplumun temeli olarak devamlılığını yüzyıllardır sürdürmeye devam etmektedir. Aile olmanın ilk aşaması da evliliktir. Evlilik üzerine gerçekleştirmiş olduğumuz bu araştırmanın amacı; ailesi boşanmış gençlerle ailesi birlikte olan gençlerin evlilikten beklentileri karşılaştınlmıştır. Araştırma kapsamında Ankara'da alt sosyo-ekonomik düzey olarak belirlenen Mamak İlçesinde 2, üst sosyo-ekonomik düzeyi olarak belirlenen Çankaya ilçesinde 2 lisede toplam 200 öğrenciye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak 56 soruluk anket formu öğrencilere uygulanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde ki-kare istatistiksel analizi kullanılmıştır.. Araştırmanın kuramsal çerçevesi bağlamında, aile, evlilik, boşanma, ergenlik ve aileye yönelik hizmetlere değinilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgulardan ailesi boşanmış olan gençlerle,aile yaşamı devam eden gençlerin aile yapıları arasındaki önemli farklılıkların bunduğu bulgular şunlardınAnne eğitim durumu, anne mesleği, ailenin aylık gelir düzeyi, aile içinde anne-baba arasında yaşanan duygusal paylaşım, aile içi çatışma, aile içi şiddet ve yaşanan sorunlar açısından farklılıklar bulunmuştur. Gençlerin evlilikten beklentileri arasında önemli farklılıkların bulunduğu bulgular ise şunlardır: Evlenilecek kişide aranan özellikler ve boşanma sırasında yardım alma durumuna ilişkin bulgulardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In spite of family structure changes paralel to the social variations still the family is the fundemantel of the society. The beging of the family is marriage. The study's aim on the marriage first stage of family is determining the adolesan expections on the marriage who have divorced parents and parents living together. The study is applied on the freshmen and juniors of 2 high schools in two different socio-economic classes; the first considered as the lower, in Mamak and the second in Çankaya considered as higher. Two hundred students were reached for this study. Inquiry from with 56 question was applied to students. The research data were tested by khi-square. In the theoratical frame of this study, family, marriage, divorce, adolescency and the services for families were focused. Under this study extent, the differences between the adolesans who have divorced parents and married parents are these; the education of the mothers, mothers job, family income's level per month, the emotionel share between parents, conflict, among family, domestic violence and the differences according to the problems. The findings releated to the differences of adolescants' expectations from marriage are these; the charecteristcs of partner, the negative characteristics of partner which effect marriage and getting Professional assistance during divorce stage.