Re-reading Shakespeare: A new historicist reading of Shakespeare's 1 and 2 Henry IV, Henry V and 1,2 and 3 Henry VI Plays
Shakespeare'i yeniden okuma: Shakepeare' in 1 ve 2 Henry IV, Henry V, ve 1,2 and 3 Henry VI oyunlarını yeni tarihselci açıdan okuma
  1. Tez No: 144126
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı Shakespeare'in 1 ve 2Henry IV, Henry V ve 1, 2, ve 3Henry VI oyunlarının“kültürel materyalizm”ve“yeni tarihselcilik”yaklaşımıyla okumalarım sunmaktır. Shakespeare'in tarihi oyunlarının, dolaylı olarak da olsa, kendi dönemindeki toplumsal, kültürel ve politik sorunları yansıttığı tezinden yola çıkılarak, bu sorunların yukarıdaki oyunların ilgili bölümlerindeki yansımaları incelenmektedir. Giriş bölümünde, Henry Vffl'den itibaren, dönemin siyasal ideolojisinin desteklenmesi ve korunması amacıyla tiyatro faaliyetlerinin hükümet tarafından yönlendirilmesi ve siyasal amaçlı olarak kullanılması anlatılmaktadır. Ayrıca Shakespeare'in tarihi oyunlannm incelenmesinde hakim olan geleneksel tarihselci yaklaşım ve bu yaklaşıma karşı çıkan“kültürel materyalist”ve“yeni tarihselci”yaklaşımlar verilmektedir. Birinci bölümde, bahsedilen oyunların, dönemin mezhep çatışmalarına ışık tuttuğu belirtilmekte ve Shakespeare'in dini konulan ele alışı, oyunlardaki din adamları ve bunların karşılığı olan Elizabeth dönemindeki din adamlarının karşılaştırılmaları yoluyla incelenmektedir, ikinci bölümde, 2Henry VI oyunundaki Jack Cade olayı, Shakespeare dönemindeki önemli toplumsal olaylar ışığında incelenerek, Shakespeare'in bu olaylara atıfta bulunduğu belirtilmektedir. Henry IV, Henry V ve Henry VI oyunlarının ilgili bölümlerinin incelendiği üçüncü bölümde, yönetici sınıfin halk tabakasını kendi politik, askeri ve kişisel çıkarları doğrultusunda nasıl kullandıkları incelenmektedir.m Sonuç bölümünde ise, toplumunun karşı karşıya kaldığı sorunların ve karmaşanın farkında olan bir yazar olarak Shakespeare'in, çağının dini, toplumsal ve politik dmamiklerine kayıtsız kalamadığı, dolayısıyla da oyunlarında yararlandığı vakayinamelerden edindiği bilgiler üzerinde kendi toplumuna benzerlikleri daha iyi yansıtabilmek amacıyla serbestçe değişiklikler yaptığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this thesis is to present a cultural and new historicist reading of Shakespeare's 1 and 2Henry TV, Henry V and 1, 2 and 3Henry VI plays. In accordance with the hypothesis that Shakespeare's history plays reflected, although indirectly, the religious, social and cultural conflicts of his time, those conflicts which are problematized in the plays are studied by focusing on the relevant scenes and episodes. In the introductory chapter, the manipulation of contemporary dramatic activities by the Tudor State for the purpose of constructing and preserving its dominant ideology is studied. Additionally, the traditional historicist approach, which has dominated twentieth century criticism of Shakespeare's history plays, and the cultural materialist and new historicist approaches, which have challenged the former, are referred to. In the first chapter it is argued that the plays provide a deep insight into history in terms of religious conflicts. Accordingly, Shakespeare's treatment of the religious issues is analyzed through the study of the representation and characterization of the clergy in the plays and their counterparts in the Elizabethan society. The second chapter argues, through a discursive and topical reading of the Jack Cade story in 2Henry VI, that in his representation of the historical Jack Cade rebellion Shakespeare makes an analogical reference to some of the major social incidents that took place in Elizabethan England. The third chapter, which is a study of certain scenes and characters in the Henry IV, Henry V and HenryVI plays, focuses on the question of how the ruling class appropriates and exploits the commoners for its own political, military and personal interests. In the concluding chapter it is stressed that, as a dramatist fully aware of the problems and challenges faced by his society, Shakespeare could not have stayed indifferent to the political, religious and social dynamics of his age. Thus, in using the historical material that he derived from the chronicles and other sources for his dramatic purpose, he freely made changes in the source materials and adopted them as analogies for a representation of the issues of his own time.