William Shakespeare'in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı komedisini toplumsal cinsiyet ekseninde bir yeniden okuma denemesi
Re-reading the comedy of Shakespeare, A midsummer Night's Dream thorough a feminist perspective
  1. Tez No: 339624
  2. Yazar: AYŞAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE KALKAN KOCABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma William Shakespeare?in `Bir Yaz Gecesi Rüyası? adlı komedisini feminist bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlar. İlk bölümde, oyunun yeniden okumasına zemin hazırlayan ideolojik arka planla tanışıklık sağlanır. Metin analizinde kullanılacak değerlendirme kriterlerine açıklık getirmek için toplumsal cinsiyet tartışmalarına dair genel bir değerlendirme sunulur ve feminist eleştiri geleneği tarihselleştirilir. Çalışmanın temellendirildiği ana eksen, Shakespeare tiyatrosundaki toplumsal cinsiyete ilişkin verilerin yazarın kendi döneminden bağımsız yorumlanamayacağı düşüncesi üzerine kuruludur. İkinci bölümde ise, genel olarak Shakespeare dönemi İngiltere?sindeki toplumsal ortama, özelde dönemin kadınlık, evlilik ve aile algısına dair çeşitli veriler sunulur. Çalışmanın ana ekseni modernist bir hareket olan feminizmi ve feminist dramaturji kriterlerini, bizlere yüzyıllar öncesinden seslenen bir klasik yazarın metniyle buluşturma üzerine kuruludur. Üçüncü bölüm ise oyunun dramaturjik tartışmasına ayrılmıştır. Dramaturji yapılırken bir soyutlamaya gidilir, toplumsal cinsiyet vurgusu ön plana alınır ve Shakespeare?in metninde tartışmaya açtığı diğer dramaturjik belirleyenler, toplumsal cinsiyet tartışmalarını etkilediği ölçüde ele alınır. Çalışma dönem panoramasından ve metin analizinden yola çıkar ve son bölümünde, elde ettiği veriler ışığında `Bir Yaz Gecesi Rüyası?ndaki toplumsal cinsiyet tartışmalarına ilişkin yorumlar ve sonuçlar çıkarmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The following work aims to examine the comedy of William Shakespeare?s `A Midsummer Night?s Dream? with a feminist perspective. The first chapter introduces familiarity of the ideological background to lay the groundwork for the play to be reread. In order to provide clarification for the evaluation criteria which will be used in the text analysis, a general summary of the gender arguments is presented and the tradition of the feminist criticism is abstracted. The main assertion of this work is that assertions about the gender issue in Shakespeare?s theatre can not be held regardless of the author?s own historical period. In the second chapter, several data of the Shakespearean England, and particularly the historical perception of femininity, marriage, family are presented. The very assertion of the work is dwelled on getting feminism, which is modernist movement and feminist dramaturgy criteria with a classical writer who calls out from hundreds of years. In the third chapter, the dramaturgy of the play is held in abstraction while gender argumentation is given preference. The work starts with the historical panorama and text analysis, and in final chapter, questions the gender issue in `A Midsummer Night?s Dream? in the light of data derived from the that analysis.